Pse nuk duhet t’i neglizhoni kurrë “ngërçet” e barkut…

vovalbania August 05, 2022 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Pse nuk duhet t’i neglizhoni kurrë “ngërçet” e barkut…

Dhimbja e barkut mund të nënkuptojë më shumë se thjesht probleme me zorrët. Kjo dhimbje nuk është vetëm pasojë e problemeve të tretjes si gazrat, refluksi i acidit ose dispepsi. Mund të nënkuptojë diçka tjetër ose diçka më akute dhe serioze, prandaj është e nevojshme të keni kujdes për të gjitha sëmundjet e mundshme që lidhen me dhimbjet e barkut. Këtu janë disa shkaqe të zakonshme, të mundshme të ngërçeve të barkut që mund të kenë nevojë për një ndërhyrje mjekësore.

1.Tërheqja dhe tendosja e muskujve

Një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së barkut është një muskul i tërhequr ose i tendosur. Duke qenë se muskujt tanë të barkut vihen në punë sa herë që ndërmarrim një aktivitet që kërkon tërheqje, shtytje dhe kapje, dhimbja e barkut është shumë e mundshme.

2.Intoleranca ushqimore

Kur një person vuan nga intoleranca ushqimore, ai ose ajo ka vështirësi në tretjen e ushqimeve të caktuara, duke çuar në reagime të pakëndshme në trup, një prej të cilave është dhimbje barku. Për më tepër, simptomat përfshijnë fryrje, diarre, skuqje të lëkurës dhe kruajtje. Megjithatë, shumica e këtyre simptomave fillojnë të shfaqen disa orë pas ngrënies së ushqimit.

3.Sëmundja e celiakisë

Sëmundja e celiakisë është një gjendje që shfaqet te njerëzit që janë alergjikë ndaj glutenit, i cili është një proteinë që gjendet në shumë drithëra, duke përfshirë grurin dhe elbin. Përveçse shkakton inflamacion në zorrën e hollë, kjo sëmundje mund të çojë edhe në dhimbje barku dhe parehati. Diarreja dhe fryrja janë disa simptoma të tjera të zakonshme që lidhen me kete problem. Prandaj, ata që vuajnë nga sëmundja celiac duhet të shmangin produktet e pasura me gluten.

4.Infeksionet e traktit urinar dhe/ose fshikëzës

Infeksionet e traktit urinar janë shumë të zakonshme tek gratë dhe mund të ndodhin edhe te meshkujt. Këto shkaktohen nga bakteret, kryesisht speciet E.coli, që pushtojnë dhe sulmojnë uretrën dhe fshikëzën. UTI ose infeksione të tjera të fshikëzës mund të bëjnë shumë presion mbi barkun tuaj, duke çuar në fryrje, dhimbje dhe urinim të dhimbshëm.

5.Endometrioza

Gratë me endometriozë mund të përjetojnë gjithashtu siklet të dhimbshme të legenit ose në pjesën e poshtme të barkut. Endometrioza është një çrregullim në të cilin indi që normalisht mbulon brendësinë e mitrës tuaj rritet jashtë mitrës. Simptoma të tjera mund të variojnë nga dismenorrea, e cila është periudha e dhimbshme menstruale, dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale deri te infertiliteti.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 32382 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE