Përshkallëzohet situata në Rripin e Gazës, raketat vrasin vajzën 5-vjeçare

vovalbania August 06, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Përshkallëzohet situata në Rripin e Gazës, raketat vrasin vajzën 5-vjeçare

Tensionet mbeten të larta midis Rripit të Gazës dhe Izraelit. Dhjetëra raketa të lëshuara nga Gaza ndriçuan qiellin, pas vrasjes së të paktën 10 personave në sulmet ajrore izraelite.

Lideri i militantëve Tayseer Jabari ishte në mesin e të vrarëve.

Izraeli tha se sulmet pasuan një “kërcënim të menjëhershëm” nga grupi i tij Palestinez Xhihadi Islamik (PIJ).

Një vajzë 5-vjeçare në Gaza gjithashtu vdiq, thanë zyrtarët lokalë të shëndetësisë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën, raporton BBC.

PIJ u përgjigj duke gjuajtur më shumë se 100 raketa në Izrael gjatë natës “në një përgjigje fillestare”.

Shumica u kapën nga mburoja e mbrojtjes raketore të Iron Dome të Izraelit, por sirenat u dëgjuan në një numër qytetesh izraelite gjatë gjithë natës.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se kishin rifilluar sulmet me raketa kundër pozicioneve të shumta militante në Gaza, duke vazhduar sulmet deri në orët e para të mëngjesit të së shtunës.

Shkëmbimi i zjarrit brenda natës shënon përshkallëzimin më serioz të dhunës që nga lufta 11-ditore e majit 2021, e cila la më shumë se 200 palestinezë dhe një duzinë izraelitë të vdekur përpara se të aprovohej një armëpushim.

Egjipti, i cili ka vepruar si ndërmjetës midis dy palëve në të kaluarën, thuhet se po ofron të veprojë si një ndërmjetës edhe një herë në një përpjekje për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm.

Zyrtarët e Kajros po përgatiteshin të shtunën për të pritur një delegacion të mundshëm të përfaqësuesve të PIJ-së si pjesë e atij procesi, thanë media egjiptiane.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58473 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE