Thuajini ‘lamtumirë’ stresit me këto teknika të vogla e të thjeshta!

vovalbania August 08, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Thuajini ‘lamtumirë’ stresit me këto teknika të vogla e të thjeshta!

Shpesh na ndodh që të shqetësohemi edhe nga gjërat më të vogla të përditshmërisë tonë. Ka ditë që janë të mbushura me kaos dhe na kaplon ankthi duke mos ditur se si të veprojmë.

Të mësosh se si të rikthehesh te vetja është një aftësi e paçmuar jetësore dhe shumë më pak e ndërlikuar nga sa mund të mendosh. Ne po ju sjellim tetë ide të thjeshta si të gjeni paqen e brendshme në situata që na bëjnë të shqetësuar…

Çlironi mendjen

Çlironi stresin dhe ankthin brenda pak sekondave. Duke u fokusuar në një objekt specifik, ne stimulojmë aftësinë natyrale të vetë-shërimit.

Merrni frymë

Qetësoni mendjen tuaj duke u fokusuar në frymëmarrjen e thellë dhe të vetëdijshme.

Meditimi

Lidhuni me trupin dhe shqisat tuaja duke praktikuar meditimin ose teknikën e skanimit të trupit.

Shkruani

Në ditarin tuaj, shkruani grupin tuaj të mendimeve, çfarëdo që të vjen në mendje së pari, pavarësisht nga forma apo gramatika.

Lëvizja

Çlironi energjinë negative përmes lëvizjes. Vallëzoni, vraponi ose hapni një tapet yoga dhe përqendroni vëmendjen në trupin tuaj.

Zhytuni në ujë

Mund të ecni zbathur në plazh ose në bar dhe të bëni një zhytje kaq relaksuese në ujë, pishina apo madje edhe në det.

Pastroni shtëpinë tuaj

Paqëndrueshmëria dhe organizimi i shtëpisë ose zyrës tuaj është një mënyrë e thjeshtë për një mendje të qartë dhe mendime të fokusuara.

Dilni

Lidhu me natyrën për të paktën 10 minuta duke parë gjelbërimin e pemëve ose duke dëgjuar zogjtë në një park lokal ose kopsht botanik.

Aktorja e njohur Jane Fonda ka zbuluar metodën e saj për ta shmangur depresionin. Ajo beson se stërvitja e ndihmon shumë në këtë drejtim. 84-vjeçarja ka thënë se ka shumë depresion në familjen e saj, ndaj bën gjithçka që mundet për ta shmangur atë. Në një intervistë të fundit për Vogue ajo u shpreh:

Unë vij nga një varg i gjatë njerëzish depresivë. Një nga mënyrat se si e shmang depresionin është përmes stërvitjes. Kur lëviz, kur eci, kur ushtrohem, depresioni largohet. Kjo dhe të qenurit aktive janë dy metodat më të mira kundër depresionin për sa më përket mua. Dua të them, nëse nuk keni depresion kronik, gjë që është ndryshe.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 57798 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE