E keni pyetur ndonjëherë veten se pse iPhone nuk ka radio?!

vovalbania August 13, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
E keni pyetur ndonjëherë veten se pse iPhone nuk ka radio?!

Të gjithë personat që përdorin telefona Android e dinë se kanë një aplikacion që quhet Radio dhe mund ta dëgjojnë në çdo kohë. Por ata që kanë një iPhone mund edhe ta kenë pyetur ndonjëherë veten se pse nuk ka telefoni i tyre radion. Apple e la jashtë iPhone-ve radion, edhe pse mund ta prezantonte me një lëvizje të thjeshtë, pasi përpara iPhone 7, furnizonte çipa Wi-Fi dhe Bluetooth nga Broadcomm, në të cilin radio është ndërtuar çipi.

Arsyeja qëndron në mënyrën se si Apple zgjedh veçoritë e telefonave. Apple nuk pyet nëse mund të bëhet diçka, por pse duhet bërë. Pra, ai vlerësoi se përvoja e radios nuk i plotësonte standardet e saj. Disponueshmëria e stacioneve radio varet nga vendndodhja e përdoruesit dhe Apple nuk ka kontroll mbi cilësinë e marrjes së sinjalit. Për më tepër, shumica e stacioneve radio transmetojnë audio 128 kb/s, ndërsa Apple Music ofron 256 kb/s. Le të mos harrojmë gjithashtu se stacionet radiofonike kanë reklama të gjata, të cilat Apple nuk mund të marrë pjesë.

E duke qenë se jemi tek radio nuk duhet të harrojmë që tani ju keni mundësi që të shkarkoni aplikacionin e Top Albania Radios jo vetëm në Android por edhe në iPhone. Muzikë, Informacione, Argëtim… të gjitha në një aplikacion të vetëm. Top Albania Radio & Podcasts, shkarkoje tani në App Store dhe Play Store.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TOP ALBANIA RADIO (@topalbania_radio)

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 32370 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE