E gjeni dot vlerën e pasurisë marramendëse të ikonës së muzikës Adele?!

vovalbania August 19, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
E gjeni dot vlerën e pasurisë marramendëse të ikonës së muzikës Adele?!

Adele është një nga yjet më të njohur të muzikës në mbarë botën, me këngët e saj që dëgjohen nga fansat pavarësisht nga gjuha. Ajo lindi në Tottenham, Londër më 5 maj 1988 me emrin Adele Laurie Blue Adkins dhe u rrit nga nëna e saj Penny Adkins, për shkak të largimit të babait të saj kur ajo ishte vetëm 2 vjeç. Në vitin 2006 ajo u diplomua në Shkollën BRIT për Artet Performuese dhe Teknologjinë në Croydon dhe pasi një mik postoi një demo me tre këngë në Myspace, karriera e saj mori hov.

Ngritja e Adele në karrierë filloi në vitin 2009 me publikimin e albumit të saj të parë në studio “19”, i cili shiti mbi 2.2 milion kopje në muajt e parë, dhe me të erdhi edhe çmimet e saj të parë Grammy. Deri në vitin 2015 ajo kishte nxjerrë albumin e saj të tretë “25” dhe u bë albumi më i shitur atë vit me mbi 17.4 milionë kopje të shitura, vitin tjetër do të shkonte në një turne dhe kudo ishte shitur, për koncertet në Amerikën e Veriut mbi 10 milionë. Njerëzit u përpoqën të blinin një nga 750,000 në dispozicion. Adele ka shitur mbi 100 milionë disqe në mbarë botën.

Në vitin 2011, Adele kishte një vlerë neto prej 20 milionë dollarësh, dhe vetëm dy vjet më vonë ajo kishte një vlerë neto prej 50 milionë dollarësh, të cilën e dyfishoi deri në vitin 2016, kur arriti shifrën prej 100 milionë dollarësh.
Adele ka një vlerë neto prej rreth 220 milionë dollarësh sipas faqeve të ndryshme të internetit të specializuara.
Këngëtarja dhe kompozitorja britanik ka prona të ndryshme të patundshme në emrin e saj, e cila përfshin rezidencën e saj kryesore në West Sussex, Angli me vlerë rreth 11 milionë dollarë. Në vitin 2016 ajo bleu një shtëpi në Beverly Hills për 9.5 milionë dollarë, ku është fqinje me Penelope Cruz, Jennifer Lawrence, Zoe Saldana dhe Nicole Richie mes të famshëmve të tjerë. Është raportuar se në vitin 2021 ajo pagoi 58 milionë dollarë për të marrë një rezidencë në Beverly Park që më parë ishte në pronësi të Sylvester Stallone.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58053 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE