U shpall kampione e Europës, nis ceremonia e pritjes në nder të Luiza Gegës!

vovalbania August 23, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
U shpall kampione e Europës, nis ceremonia e pritjes në nder të Luiza Gegës!

Në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” përpara Kryeministrisë në kryeqytet po mbahet ceremonia për nder të Luiza Gegës, e cila u shpall kampione e Europës në atletikë në garën 3000 m me pengesa në Gjermani. Qindra qytetarë janë duke pritur kampionen përpara Kryeministrisë.

Kryeministri Edi Rama ka ftuar qytetarët të duartrokasin kampionen e parë europiane të atletikës me fanellën kuqezi të Shqipërisë. Kampionia shqiptare shkoi në finale me kohën më të mirë të regjistruar në fazën kualifikuese dhe ishte pretendente kryesore për të fituar këtë garë.

🇦🇱🦅 Ceremonia e nderimit të atletes kampione të Europës Luiza Gega,

🇦🇱🦅 Ceremonia e nderimit të atletes kampione të Europës Luiza Gega, së cilës i dorëzohet Kordoni i madh me Yllin për Mirënjohje Publike 🏵#TëBashkuarJoTëNdarë🫶#ShqipëriaEArdhmjaJonë☀️🇦🇱#SkaKohëPërPushim🏃🏃‍♀️

Posted by Edi Rama on Tuesday, August 23, 2022

Kampionia shqiptare shkoi në finale me kohën më të mirë të regjistruar në fazën kualifikuese dhe ishte pretendente kryesore për të fituar këtë garë. Këtë gjë e tregoi më së miri duke diktuar ritmin dhe duke marrë kryesimin që pas 100 metrave të parë, për të lënë pas të gjithë rivalet që kërkonin t’i rrëmbenin nga duart një medalje që e ndiqte prej shumë kohësh. Askush nuk mbajti ritmin fantastik të Luiza Gegës në këtë garë dhe sportistja shqiptare ia doli të kalonte finishin e vetme me kohën 9.11.31, që u bë rekordi i ri i Kampionatit Europian, duke thyer me 6 sekonda atë të vendosur në vitin 2010 nga rusja Zaripova.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 26174 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE