Nis shërbimin në Gjermani flota e trenave me hidrogjen!

vovalbania August 26, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Nis shërbimin në Gjermani flota e trenave me hidrogjen!

Zyrtarët gjermanë lançuan atë që ata thonë se është flota e parë në botë e trenave të pasagjerëve me hidrogjen duke zëvendësuar 15 trena me naftë që më parë funksiononin në shina të paelektrizuar në shtetin e Saksonisë së Poshtme. Të 14 trenat përdorin qelizat e karburantit me hidrogjen për të gjeneruar energji elektrike që fuqizon motorët.

Qeveria gjermane ka mbështetur zgjerimin e përdorimit të hidrogjenit si një alternativë e pastër ndaj lëndëve djegëse fosile. Guvernatori i shtetit Stephan Weil tha se projekti prej 93 milionë eurove (92 milionë dollarë) ishte një shembull i shkëlqyer për përpjekjet e Saksonisë së Poshtme për ta bërë ekonominë e saj më të gjelbër. Trenat e prodhuar nga kompania franceze Alstom operohen nga kompania rajonale hekurudhore LNVG në linjat midis qyteteve veriore të Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervoerde dhe Buxtehude.

Rikujtojmë se së fundmi janë publikuar imazhet që tregojnë brendësinë mahnitëse të trenit të ri italian “Orient Express” që do të transportojë në luks pasagjerët kur të fillojë të funksionojë në vitin 2023. Imazhet janë zbuluar edhe për pjesën e jashtme, e cila gjithashtu duket mjaft tërheqëse. Pasagjerët në “Orient Express La Dolce Vita” do të shijojnë “shërbimin me pesë yje” të rrethuar nga një “dekor i kushtueshëm” në udhëtimet nëpër Itali dhe më tej në Paris e Stamboll.

Udhëtarët mund të zgjedhin të kalojnë një deri në tre netë dhe të jenë në cilindo nga gjashtë rrugët gjatë gjithë udhëtimit. Udhëtimet zhvillohen me qetësi në të gjithë Italinë, ku udhëtarët mund të përjetojnë Alpet, rrugët e çuditshme dhe skenën e artit dhe kulturës në Milano dhe Venecia në mes të qyteteve të tjera. Treni luksoz mund të strehojë 62 pasagjerë me dhoma në formën e kabinave dhe suitave luksoze. Këta gjashtë trena do të kenë 12 kabina luksoze, 18 suita, një suitë nderi dhe një restorant.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 32370 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE