25 vjet pa të, ja si përkujtohet Princesha Diana sot në Paris!

vovalbania August 31, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
25 vjet pa të, ja si përkujtohet Princesha Diana sot në Paris!

Sot u shënua 25 vjetori i vdekjes së Princeshës Diana dhe në Paris janë vendosur lule dhe janë lënë mesazhe në urën mbi nënkalimin ku ajo humbi jetën në një aksident automobilistik.

Lulëzimi dhe fotografitë e Dianës zbukuruan Flakën e Lirisë së mbuluar me fletë ari, një kopje e pishtarit të Statujës së Lirisë në skajin verior të Pont de L’Alma që është bërë memoriali i saj jozyrtar në kryeqytetin francez. Princesha ishte vetëm 36 vjeçe kur limuzina që mbante atë dhe të dashurin e saj Dodi al-Fayed u përplas në tunelin poshtë urës ndërsa u largua me shpejtësi nga fotografët që po e ndiqnin me motoçikleta.

“Deja 25 ans (25 vjet tashmë),” shkruhej në një nga kartat e lëna në memorial, ku një rrjedhë vendasish dhe turistësh, të rrethuar nga ekipet e kamerave mediatike, erdhën për të bërë nderime, për të lënë lule dhe për të bërë foto.

“Përgjithmonë në zemrat tona,” lexoi një tjetër me një foto të Dianës të lënë nga dikush që e identifikoi veten si Monique nga Luksemburgu.

Njerëzit gjithashtu lanë homazhe me lule jashtë Pallatit Kensington në Londër, ish-shtëpia e Dianës. Morgan Hindle, një punonjëse 23-vjeçare nga Mançesteri tha:

Ajo ishte një person kaq i mrekullueshëm dhe një ikonë dhe mendoj se do të thoshte kaq shumë për kaq shumë njerëz… Unë mendoj se ajo është dikush që duhet të mbahet mend përgjithmonë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 57804 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE