Ka disa arsye se pse duhet t’i konsumoni më shpesh kastravecat!

vovalbania October 13, 2022 34 nuk lexohet 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Ka disa arsye se pse duhet t’i konsumoni më shpesh kastravecat!

Përveç faktit që kastravecat janë të mirë për hidratim, ka edhe disa arsye të tjera pse duhet t’i konsumoni më shpesh. Hulumtimet kanë treguar se lëngu i kastravecit mund të ulë presionin e gjakut. Për të reduktuar rrezikun e diabetit të tipit 2, ekspertët këshillojnë konsumimin e ushqimeve me indeks të ulët glicemik, ku përfshihen edhe kastravecët, indeksi i tyre glicemik është 15.

Nëse po përpiqeni të humbni peshë, përfshini kastravecat në dietën tuaj sepse mbi të gjitha kanë edhe pak kalori. Në këtë mënyrë do të jeni të ngopur për më gjatë. Në një studim të botuar në revistën profesionale ‘Filotherapy’, u tha se kastravecët mund të ndihmojnë me kapsllëkun. Dietologia Lisa Richards tha se:

Kastravecët janë të pasur me lëndë ushqyese që parandalojnë fryrjen dhe janë të mirë edhe për zgjidhjen e llojeve të tjera të problemeve të stomakut. Falë tyre do të jeni në gjendje të ruani shëndetin e zorrëve.

Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se kastravecët largojnë radikalet e lira të dëmshme falë vetive të tyre antioksiduese, pasi përmbajnë flavonoide. Antioksidantët bllokojnë stresin oksidativ, procesi kimik që krijon radikale të lira të dëmshme i cili është treguar se kontribuon në kancerin dhe sëmundjet e zemrës. Deri në 80% e sistemit tonë imunitar është e përqendruar në zorrë.

Nëse trupi ynë është detoksifikues i duhur dhe bakteret e dobishme janë në ekuilibër në zorrën tonë, ne kemi superfuqinë natyrore të rezistojmë ndaj ftohjeve dhe gripit pa antibiotikë. Disa ushqime gjithashtu mund të na ndihmojnë të pastrojmë gjakun tonë nga metalet e rënda dhe të parandalojnë mpiksjen e gjakut dhe disa mund të luftojnë erën e keqe të gojës. Njihuni me disa metoda të provuara për largimin e toksinave nga trupat tanë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 18364 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE