A janë këpucët e baletit për burrat?

vovalbania November 24, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
A janë këpucët e baletit për burrat?

Baleti ka qenë gjthmonë një frymëzues i modës. Vitin e kaluar, ai ka pasur një ringjallje të fortë dhe #balletcore ka arritur 130 milionë shikime në TikTok. Puantet po fitojnë tërheqje edhe nga meshkujt, në krye të koleksioneve AW22 dhe SS23. Të famshëm si Jeremy O Harris dhe Harry Styles po ‘argëtohen’ me to. Frymëzuar nga siluetat që kërcimtarët veshin në skenë dhe gjatë provave, baleti përfshin fjongo, dantella, geta rrjetë, këpucë me formë delikate, ngjyrë rozë dhe bluza të bukura.

Ndikimi i tij është i dukshëm në koleksionet SS23 Dries Van Noten, Marine Serre, LOEWE, Dion Lee, Acne Studios dhe MM6, të cilat ia kushtuan pjesën më të madhe të koleksionit veshjeve të provave të frymëzuara nga baleti, duke shfaqur geta dhe bluza.

Harry Styles kishte veshur puantet e Molly Goddard në kopertinën e albumit të tij më të fundit, Harry’s House. Megjithëse baleti ka një atmosferë të qartë “femërore” sot, si teatri, baleti ishte një art i dominuar nga meshkujt deri në shekullin e 19-të, i prezantuar në Francë dy shekuj më parë nga mbreti Louis XIV (i cili dyshohet se ishte një balerin i zjarrtë) me burra që kërcenin të dy rolet mashkullore dhe femërore. Ishte vetëm pas Revolucionit Francez që baleti u përqafua nga gratë, ku shumë nga kërcimtarët mbretërorë u dënuan ose u internuan.

Ndoshta nuk e keni vënë re, por pjesët e stilit të baletit janë të pranishme në veshjet e meshkujve për një kohë të gjatë. Puantet u përdorën në skenë për herë të parë në vitin 1941 nga Diana Vreeland (e njohur si kryeredaktore e American Vogue). Por burrat kanë veshur këpucë me formë të ngjashme në të gjitha kulturat edhe më parë.

Puantet janë krijuese, të mrekullueshme dhe pa sakrifikuar rehatinë.

Leotards dhe unitards janë një veshje krejtësisht unisex. Bluza u krijua fillimisht nga akrobati Jules Léotard për t’u veshur nga gjimnastët dhe interpretuesit e cirkut, por u adoptua nga bota e kërcimit në mesin e shekullit të 20-të. Veshje të ngjashme sot shihen edhe në sporte të tjera si gjimnastikë dhe boks.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 26173 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE