Mjaft i shtrënguat nofullat, për të mirën tuaj e kemi!

vovalbania November 24, 2022 0 koment 5 Mund të lexoni në minuta.
Mjaft i shtrënguat nofullat, për të mirën tuaj e kemi!

Ne të gjithë përballemi me stresin në mënyra të ndryshme. Disa prej nesh bëjnë lista, disa prej nesh ushtrohen, disa llastojnë veten në mënyra të ndryshme, ndërsa të tjerët anashkalojnë vaktet. Unë? E mbyll nofullën bukur dhe fort derisa më dhemb koka dhe fytyra dhe qafa ime është e ngurtë si betoni. Derisa u shfaq pandemia, unë preferova ta trajtoja stresin tim në rrugë gastrointestinale, por brenda disa muajve të pushimit të detyruar, e gjeta veten duke u përballur me një dhimbje të shurdhër, por të vazhdueshme që do të zhvillohej gjatë gjithë ditës dhe do të më ndiqte rreth banesës sime 500 metra katrorë. Unë shtrëngoja nofullat.

Shtrëngimi dhe bluarja, e njohur zyrtarisht si bruksizëm, është një përgjigje shpesh e pavullnetshme ndaj stresit që mund të ndodhë gjatë orëve të zgjimit, por gjithashtu, në mënyrë të pandërgjegjshme, ndërsa jeni duke fjetur. Ka ekzistuar përgjithmonë (madje edhe Bibla përmend kërcitjen e dhëmbëve), por në kulmin e pandemisë, Instituti i Politikave Shëndetësore të Shoqatës Amerikane të Stomatologjisë kreu një sondazh që tregoi se 71 % e dentistëve të anketuar raportuan një rritje të kërcitjes dhe shtrëngimit të dhëmbëve – dhe si pasojë shtimin e dhëmbëve të plasaritur.

Po kështu, po konstatoja se nofulla ime, veçanërisht muskuli masetues (i cili shkon përgjatë anës së fytyrës suaj), po më dhembte absolutisht shumë në fund të ditës së punës. Po “shijoja” një karantinë relativisht të lehtë, nuk më kishin lënë pushim, unë dhe bashkëshorti im po kalonim mirë pavarësisht nga dhomat e ngushta dhe isha në formën më të mirë të jetës sime (falë disa ditëve që nisa ushtrimet për shkak e nuk kisha ndonjë gjë tjetër për të bërë). Por nofulla ime dukej se mbante të gjithë tensionin në trupin tim. Kur ia përmenda motrës sime, një pediatre, hobi tim të ri të stresit, ajo më tha diçka që mbeti në mendjen time:

Oh, sapo të filloni të shtrëngoni nofullat, nuk ndaloni kurrë.

Më shumë se dy vjet më vonë, kam zbuluar se shtrëngimi zbehet dhe rrjedh me faktorë stresues në jetën time. Dr Hannah Douglas, një kiropraktor me bazë në Londër thotë:

Stresi është një faktor i madh. Njerëzit shohin një rritje të shtrëngimit të nofullave, veçanërisht kur janë duke fjetur, kjo është mënyra e trupit për të qetësuar veten. 

Fatkeqësisht, ky kalim kohe i dobishëm nuk qetëson shumë dhe me kalimin e kohës mund të ketë pasoja në të gjithë trupin. Dr Douglas vijon:

Kërkimet tregojnë se mënyra se si e lëvizni nofullën tuaj lidhet më shumë se sa vetë nofulla. Nga muskujt në fytyrën tuaj deri te kockat e kafkës dhe deri te legeni, shtrëngimi shton stresin në trup.

Dhe pse, siç më tha motra ime, nuk ndalet kurrë?

Është një lak reagimi pozitiv. Sa më shumë të shtrëngoni, sa më shumë të bluani, muskujt aktivizohen, sa më shumë ta përdorni muskulin, aq më i fortë bëhet. Ju ngecni në këtë rrugë të vazhdueshme.

Dhe ka akoma më shumë. Amar Suchde, një praktikues kozmetik në AMS Aesthetics në Harley Street në Londër, thotë se:

Kortizoli [hormoni i stresit] është një faktor plakjeje.

Ai vuri re se më shumë njerëz vinin tek ai për injeksione Botox në nofullat e tyre pas heqjes së karantinës. Stresi i pandemisë po mbyllte nofullat dhe po shkaktonte plakje me një goditje.

Nëse jeni më i stresuar, keni tendencë të keni më shumë tension në mjekër, përdorni shumë më tepër muskujt masazhues, gjë që shkakton tension në ballë. Pra, përveç dhimbjeve të kokës dhe dhëmbëve të çarë, rezulton se shtrëngimi mund të jetë edhe plakje. Trupi juaj po prodhon radikale të lira të tepërta.

Është një proces i njohur si stresi oksidativ. Një injeksion i toksinës së botulizmit në muskulin masazhues do të ndihmojë në ndalimin e muskulit tuaj që të punojë aq shumë, gjë që do të lehtësojë presionin nga shtrëngimi. Douglas sugjeron se kjo mund të ndihmojë në thyerjen e ciklit të reagimeve, dhe Suchde i bën jehonë kësaj. Ai shpjegon se do t’ju duhet të ktheheni për trajtime të shumta (çdo injeksion mund të zgjasë zakonisht nga tre deri në pesë muaj), por që pas disa trajtimeve, efektet janë më të gjata.

Fatkeqësisht, botoksi vjen me një çmim të lartë, veçanërisht nëse po e injektoni atë në nofullën tuaj, sepse nevojiten më shumë njësi për të mpirë masën tuaj sesa për të zbutur muskujt e hollë të ballit. Duhet gjithashtu më shumë kohë për t’u futur sesa botoksi thjesht estetik – respektivisht tre deri në katër javë kundrejt një jave. Por Suchde argumenton se absolutisht mund t’ia vlejë çmimin nëse ju jep lehtësim. Për ata që mund të mendojnë se është e çuditshme të shohësh dikë që merret me estetikë për një problem që ndihet dukshëm jo estetik, Suchde nuk pajtohet.

Praktikantët manipulojnë muskujt dhe plotësojnë ndarjet e thella të yndyrës. Ne gjithmonë kemi bërë trajtime mjekësore, kështu që kjo nuk është ndryshe. Ne thjesht po përziejmë mjekësinë me artin.

Nëse nuk ju pëlqen t’i drejtoheni gjilpërës për të zgjidhur problemet tuaja të nofullës, mund (siç bëra unë) të vizitoni një facialiste, si zonja Katie England, e cila aktualisht ndodhet në rezidencën “The Nomad” në Londër. Ajo kryen një proces, në të cilën ajo fut gishtat e saj në gojën tuaj dhe masazhon nga brenda. Përveç që dola nga studioja e saj duke u dukur si një fëmijë (një gjë shumë e mirë), ndjeva diçka që nuk e kisha ndjerë prej muajsh – lehtësim.

England punon fillimisht në sistemin limfatik, më pas kalon në relaksimin e muskujve rreth gojës, shtrirjen dhe hetimin e muskujve bukale (lidhet me buzët) dhe masës derisa, siç thotë ajo, “të shkrihen si gjalpë”. Ndërsa është vërtet e çuditshme të kesh duart e dikujt tjetër në gojë, falë strukturës luksoze dhe duarve të saj, sinqerisht, magjike, është shumë efektive.

Sigurisht, zgjidhja tjetër, ndoshta e dukshme, këtu është të trajtoni simptomat e stresit dhe ankthit drejtpërsëdrejti duke takuar një terapist ose duke punuar ndryshe për shëndetin tuaj mendor. Por nëse keni nevojë për lehtësim tani, Dr Douglas rekomandon të shihni dikë të tillë si kiropraktor i cili mund të bëjë disa punë trupore, duke lëvizur trupin tuaj rregullisht dhe duke forcuar qafën dhe shpinën. Ju gjithashtu thjesht mund ta shtyni gjuhën tuaj në qiellzë, gjë që e bën të pamundur shtrëngimin – efektive nëse keni vetëdije për shtrëngimin.

Sido që të zgjidhni të trajtoni dhimbjen e nofullës, bëjeni shpejt. Unë jetoj me frikën se mos zbuloj se i kam plasaritur dhëmbët për shkak të këtij zakoni të ri. Për fat të keq, nuk ka asnjë “kurë” të sigurt për bruksizmin, që do të thotë se trajtimi i fytyrës, botoksi dhe vizita te një kiropraktor mund ose nuk mund ta zgjidhin problemin për ju. Por ia vlen absolutisht t’i provoni të gjitha këto gjëra (dhe ndoshta një dozë terapie). Ata janë alternativa jonë më e mirë për të ruajtur dhëmbët.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 25924 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE