Keni rrudha në fytyrë, ekspertja tregon se çfarë tregojnë vijat për stilin e jetesës

vovalbania December 17, 2022 42 nuk lexohet 0 koment 3 Mund të lexoni në minuta.
Keni rrudha në fytyrë, ekspertja tregon se çfarë tregojnë vijat për stilin e jetesës

Shumë faktor ndikojnë në rrudhat e shfaqura në fytyrë duke përfshirë hormonet, gjenet që ju predispozojnë për t’u rrudhosur dhe stili i jetesës si pirja e duhanit dhe pirja e tepërt e alkoolit.

Megjithatë, ajo që mund të mos dini është se llojet e ndryshme të rrudhave mund të zbulojnë më shumë sesa vetëm moshën tonë, ato mund të zbulojnë se çfarë po ndodh në lëkurën dhe shëndetin tonë.

Dr Ginni shpjegon se çfarë janë këto…

JU NUK FLINI MJAFTUESHËM

Të dukesh e lodhur zakonisht i referohet rrathëve të errët dhe syve më të kuq, më të fryrë, plus lëkurës së zbehtë.

Nëse keni menduar se ata flenë keq, tashmë gjumi i ndikon për keq duke u sjellë rreziqe për lëkurën.

Mungesa e gjumit gjithashtu mund t’ju japë më shumë vija të holla dhe rrudha rreth syve.

Kjo sepse gjatë gjumit trupi pushon dhe rigjenerohet nëpërmjet eliminimit dhe zëvendësimit të qelizave të vdekura.

Gjumi lejon rritjen e kolagjenit dhe elastinës, kështu që nëse të flini tetë orë nuk ishte një prioritet, mendoni për rrudhat tuaja të holla.

KENI SHPENZUAR SHUMË KOHË NË DIEL

Ekspertët e lëkurës shpjegojnë se edhe sasi të vogla të UVA mund të shkaktojnë shumë dëmtime të lëkurës dhe ‘’kjo është arsyeja pse’’ alternativa më e mirë është përdorimi i kremrave kundër diellit çdo ditë.

Këshillohet të përdorni një krem dielli me spektër të gjerë, i cili mbron nga rrezet UVB (djegia) dhe UVA (plakje).

Ajo tha: “Kjo është arsyeja pse kremi juaj ndaj diellit duhet të përdoret çdo ditë, edhe kur nuk jeni nisur për në plazh ose jashtë për periudha të gjata kohore.

“Shumë dermatologë rekomandojnë kremrat kimikë kundër diellit sesa ato fizikë. Kremrat fizikë kundër diellit, me përbërës si oksidi i zinkut ose dioksidi i titanit, reflektojnë dhe shpërndajnë rrezatimin UV në vend që t’i thithin ato siç bëjnë kremrat kimikë të diellit.

MUND TË JENI DUKE JETUAR NJË JETE JO TË SHËNDETSHME

Stili i jetesës që ju jetoni, mund të fajësohet për një mori çështjesh shëndetësore fizike dhe mendore.

Mund të jetë një nga ‘’dy faktorët kryesorë’’ që përcaktojnë se sa shpejt filloni të zhvilloni rrudha.

Dr Ginni shpjegoi: “Ndërsa nuk mund të ndryshoni gjenet tuaja, mund të bëni ndryshime në jetën tuaj të përditshme për të ndihmuar në ngadalësimin e plakjes. Edhe akti i pirjes së duhanit mund të shkaktojë rrudha pasi cigarja mund të çojë në rrudha rreth gojës.”

Dr Ginni përshkroi se nuk është vetëm duhani dhe alkooli që mund të përshpejtojnë plakjen e lëkurës, por edhe një dietë e mangët në proteina, vitaminë C dhe zink mund të kontribuojë gjithashtu.

PO SHPENZON SHUMË KOHË NË TELEFONIN TUAJ

Një nga llojet më të zakonshme të linjave të fytyrës e kurorat të cilat zakonisht shfaqen rreth qosheve të syve tanë.

Ajo tha: ‘Këto rrudha të vogla mund të njihen gjithashtu si “vija buzëqeshjeje” pasi ato janë ato që formohen kur ne buzëqeshim.’

Dhe ndërsa ajo këmbënguli që nuk duhet të shmangni buzëqeshjen, ajo tha se ia vlen të dini se nëse po kaloni shumë kohë duke shikuar në pajisje si telefonat dhe laptopët, ose nëse vuani nga shikimi i keq, mund të jeni duke i thelluar kurorat e syve.

JU JENI I STRESUAR

Stresi është fajtor për shumë gjëra dhe shpesh është lidhur me lëkurën tonë, dhe është një fajtor për një sërë sëmundjesh të lëkurës duke përfshirë psoriazën, ekzemën, aknet dhe rënien e flokëve.

Kur trupi prodhon kortizol, i cili është një hormon që ka një ndikim negativ në kolagjenin në lëkurën tuaj.

Kortizoli redukton sasinë e kolagjenit dhe elastinës në lëkurën tonë, gjë që mund të shkaktojë rrudha të parakohshme dhe linja të holla. Gjithashtu mund të rrisë prodhimin e yndyrës në gjëndrat e lëkurës tuaj, gjë që mund të çojë në bllokimin e poreve dhe shpërthime aknesh.

Përpiquni të reduktoni stresin përmes veprimeve të shëndetshme si ecja, banja, leximi dhe të kaloni kohë në natyrë.

JU JENI HORMONAL OSE VUAN NGA MENOPAUZA

“Siç do t’ju thonë shumica e grave në menopauzë, menopauza do të thotë kërdi për lëkurën tuaj,” thotë Dr Ginni.

Por duke parë që menopauza ndodh si plakja natyrale e lëkurës, po ashtu ndodh edhe plakja e parakohshme e lëkurës e cila shkaktohet kryesisht nga ekspozimi ndaj diellit. Është e vështirë të kuptosh se sa nga ndryshimet në lëkurën tuaj janë për shkak të plakjes dhe sa deri në menopauzë.

Ajo shpjegoi: “Në menopauzë, ndërsa nivelet e estrogjenit bien, lëkura humbet shpejt kolagjenin, duke dobësuar strukturën e saj dhe duke e holluar lëkurën. Gjithçka ndodh shumë shpejt. Në fakt, studimet tregojnë se lëkura e grave humbet rreth 30 për qind të kolagjenit të saj brenda 5 viteve të para të menopauzës.’’

Shumë studime kanë zbuluar se rrudhat rriten në numër dhe vazhdojnë të shtohen më shumë nga fillimi i menopauzës.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 19362 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE