Refuzuan të shfaqin mesazhin e Zelenskyt sot në Katar, presidenca ukrainase kritikon FIFA-n 

vovalbania December 18, 2022 40 nuk lexohet 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Refuzuan të shfaqin mesazhin e Zelenskyt sot në Katar, presidenca ukrainase kritikon FIFA-n 

Zyra presidenciale e Ukrainës po kritikon FIFA-n pasi refuzoi shfaqjen e një video-mesazhi nga presidenti Volodymyr Zelensky në stadiumin Lusail të Katarit përpara finales së Kupës së Botës sot.

Videoja, e cila është regjistruar në anglisht, ka për qëllim të jetë një “apel për paqe”, tha zyra presidenciale e Ukrainës në një deklaratë me shkrim për CNN të shtunën.

“Katari mbështeti iniciativën e Presidentit, por FIFA e bllokoi iniciativën dhe nuk do të lejojë që mesazhi i presidentit të shfaqet para ndeshjes finale”, thuhet në deklaratë.

Zyra presidenciale e Ukrainës tha gjithashtu se do ta shpërndajë videon në mënyrë të pavarur nëse FIFA nuk e transmeton atë dhe tha se vendimi i tyre për ta bllokuar do të tregonte se “FIFA ka humbur kuptimin e saj për futbollin, si një lojë që bashkon popujt.”

CNN kontaktoi FIFA-n, por nuk ka marrë një koment.

Organi qeverisës i futbollit botëror ka bërë përpjekje ekstreme për të mbajtur mesazhet politike jashtë turneut të saj të ekspozitës në Katar, vendi i parë i Lindjes së Mesme që organizoi këtë ngjarje.

Katari nuk e ka komentuar publikisht kërkesën nga Ukraina.

CNN raportoi për herë të parë mbi historinë të premten, kur një burim brenda zyrës së Zelenskyt tha se kërkesa për të dhënë mesazhin e paqes botërore para fillimit ishte hedhur poshtë.

Të shtunën, CNN siguroi një kopje të videos të regjistruar paraprakisht të Zelensky.

Në klip, Zelensky thotë se futbolli ka për qëllim të bashkojë botën dhe bën thirrje për “Kupën e Botës, por jo luftën botërore”.

Zyra presidenciale e Ukrainës tha për CNN se ata ishin të informuar se FIFA e konsideronte mesazhin si shumë politik dhe thanë se kishin dërguar një kopje të tekstit në selinë e FIFA-s në Zvicër të premten.

“Nuk ka asgjë politike në apelin e presidentit që i jep ngjyrë politike ngjarjes sportive, domethënë, nuk ka vlerësime subjektive, sinjale politike dhe aq më tepër nuk ka akuza,” tha zyra presidenciale, duke shtuar se “ka ende kohë për FIFA-n të korrigjojë gabimin e tyre.”

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 19325 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE