“Ne jemi në krye të botës:” Lojtarët e Argjentinës përpiqen të gjejnë fjalët për të përmbledhur triumfin e tyre në Kupën e Botës!

vovalbania December 19, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.

Lionel Messi dhe shokët e tij të skuadrës në Argjentinë morën në dorë trofeun e Kupës së Botës të dielën, pasi mposhtën Francën me penallti në finalen ndoshta më të madhe në historinë e turneut. Është një moment që nuk do të harrohet kurrë dhe lojtarët heroikë të Argjentinës mezi mund të përmbledhin ndjenjat e tyre pas bilbilit të plotë. “Nuk do ta harroj kurrë. Ne duhej të vuanim, por e merituam të fitonim”, tha argjentinasi Rodrigo De Paul pas ndeshjes, për Reuters.

Ne kemi mundur kampionët e fundit, është një gëzim që nuk mund ta përshkruaj me fjalë. Jam krenar që kam lindur në Argjentinë dhe sot jemi në krye të botës.

Ishte një natë pulsuese aksioni brenda stadiumit Lusail me Kylian Mbappe që shënoi dy gola në fund për të anuluar epërsinë 2-0 të Argjentinës nga pjesa e parë. Messi më pas dukej se kishte shënuar një fitues të kohës shtesë me të dytën e tij në lojë, por Mbappé, e detyroi ndeshjen në penallti pasi përfundoi hattrick-un e tij nga pika në minutën e 118-të.

Portieri i Argjentinës, Emiliano Martinez, ishte përsëri i gatshëm për të shpëtuar vendin e tij në gjuajtje, duke mbajtur jashtë përpjekjes së Kingsley Coman përpara se Aurelien Tchouameni të tërhiqte përpjekjen e tij jashtë.