Ndahet nga jeta stilistja ikonike Vivienne Westwood!

vovalbania December 30, 2022 39 nuk lexohet 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Ndahet nga jeta stilistja ikonike Vivienne Westwood!

Dame Vivienne Westwood, stiliste, ikona e stilit ‘punk’ dhe aktiviste e klimës, ka vdekur në moshën 81-vjeçare. WestWood ndërroi jetë paqësisht më 29 dhjetor 2022, e rrethuar nga familja e saj në Clapham, Londër. Një përfaqësues i Westwood në një deklaratë thotë:

 Vivienne vazhdoi të bënte gjërat që i pëlqente deri në momentin e saj të fundit, duke dizajnuar, duke punuar në artin e saj, duke shkruar librin e saj dhe duke ndryshuar botën për mirë. Ajo bëri një jetë të mrekullueshme. Inovacioni dhe ndikimi i saj gjatë 60 viteve të fundit ka qenë i jashtëzakonshëm dhe do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Burri i Westwood, stilisti australian Andreas Kronthaler, ndau gjithashtu një deklaratë:

 Unë do të vazhdoj me Vivian dhe do ta kem atë gjithmonë në zemrën time. Ne kemi punuar deri në fund dhe ajo më ka dhënë shumë shtysë për të vazhduar. Faleminderit e dashur.

Vivienne Westwood ka lënë pas burrin dhe dy djemtë e saj. Në një tjetër deklaratë thuhet:

 Fondacioni Vivienne, një kompani jofitimprurëse e themeluar nga Vivienne, djemtë dhe mbesa e saj në fund të vitit 2022 do të lançohet zyrtarisht vitin e ardhshëm për të nderuar, mbrojtur dhe vazhduar trashëgiminë e jetës, dizajnit dhe aktivizmit të Vivienne-s. Qëllimi i fondacionit është të rrisë ndërgjegjësimin dhe të krijojë ndryshime të prekshme duke punuar me OJQ-të. E ndërtuar mbi katër shtylla: “Ndryshimet Klimatike”, “Ndaloni Luftën”, “Mbroni të Drejtat e Njeriut” dhe “Protestoni Kapitalizmin”, “Fondacioni Vivienne” ekziston për të krijuar një botë më të mirë dhe për të zbatuar planet e Vivienne.Vivienne gjithmonë ka qëndruar për drejtësinë dhe drejtësinë dhe ka punuar në një plan për të shpëtuar botën.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 19411 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE