A ju bllokohen veshët në dimër? Njihuni me shkaqet dhe këshillat për ta lehtësuar atë!

vovalbania January 16, 2023 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
A ju bllokohen veshët në dimër? Njihuni me shkaqet dhe këshillat për ta lehtësuar atë!

Veshët e bllokuar në dimër janë një gjendje e zakonshme me të cilën përballen shumica prej nesh për shkak të ftohjeve dhe kollitjeve të përsëritura kur një virus infekton hundën dhe fytin. Përveç veshëve të bllokuar, mund të vuani edhe nga rrjedhja e hundëve, kongjestioni, së bashku me dhimbjet e trupit dhe temperaturën. Mjekët thonë se gjatë temperaturave të ulëta, kur ju kap gripi, ai mund të shkaktojë dhimbje të shurdhër në vesh dhe rreth tij për shkak të inflamacionit.

Bllokimi

Sipas ekspertëve të veshit dhe hundës, tubi ‘eustachian’ në veshët tuaj lidh veshin tuaj të mesëm me pjesën e sipërme të fytit dhe pjesën e pasme të hundës. Pra, kur keni kongjestion dhe ftohje, mukoza në hundë fillon të krijohet në tubin ‘eustachian’, duke e bllokuar atë dhe duke shkaktuar dhimbje dhe parehati. Veshi juaj gjithashtu mund të ndihet i “mbytur” ose i mbushur. Mbyllja është një çështje e zakonshme në dimër kryesisht dhe kalon vetë. Megjithatë, nëse përkeqësohet, kongjestioni mund të shkaktojë edhe infeksione.

Infeksion në veshin e mesëm

Infeksioni në veshin e mesëm, është një tjetër ndërlikim që ndodh për shkak të ftohjes dhe gripit. Ai ndodh kur viruset në hundë dhe në fyt hyjnë në vesh përmes tubit eustachian. Krijimi i virusit shkakton infeksionin, i cili çon në ënjtje, skuqje dhe mbyllje të veshëve që çojnë në vështirësi në dëgjim, shkarkim dhe ethe.

Sinus

Sinuset janë hapësira të mbushura me ajër në kokë, të vendosura prapa ballit, kockave të hundës, faqeve dhe syve. Sinuset e shëndetshme nuk përmbajnë asnjë bakter, megjithatë, kur ju kapni një ftohje ose grip, hapjet e sinuseve bllokohen dhe kjo shkakton probleme me dëgjimin. Mjekët thonë se për shkak të infeksionit të sinusit, i njohur edhe si sinusit, mund të përjetoni një presion të madh të veshit, i cili gjithashtu shkakton dhimbje. Gjithashtu çon në dhimbje koke, dhimbje dhëmbi, kollë, humbje të nuhatjes, erë të keqe dhe ethe.

Mënyra natyrale për të lehtësuar veshët e bllokuar

Disa mënyra natyrale dhe të thjeshta për të ndihmuar në hapjen e veshëve tuaj të bllokuar përfshijnë:

Spraj për hundë

Sprajet e hundës dhe dekongestantët oralë mund të jenë veçanërisht të dobishëm kur fluturoni ose nëse keni kongjestion nazal ose sinus. Të disponueshme lehtësisht në treg, ato shpesh janë më efektive si një trajtim parandalues.

Kompresa me avull

Kjo është një nga mënyrat më të mira për të hapur veshët e bllokuar. Provoni të vendosni një kompresë të ngrohtë mbi veshin tuaj dhe të bëni një dush të ngrohtë, pasi mund të ndihmojë që avulli të hyjë në kanalin tuaj të veshit. Vetëm sigurohuni që të qëndroni brenda për të paktën 5 deri në 10 minuta.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 26375 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE