Sërish sulme në Zaporizhia, OKB paralajmëron: Mund të shkaktohet një katastrofë!

vovalbania August 11, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Sërish sulme në Zaporizhia, OKB paralajmëron: Mund të shkaktohet një katastrofë!

Sulme të tjera janë raportuar në centralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë, ndërsa Rusia dhe Ukraina sërish fajësonjë njëra-tjetrën për sulmet.

Secila palë tha se kishte 10 goditje në zyrën administrative të uzinës dhe stacionin e zjarrfikësve të enjten.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres paralajmëroi se luftimet mund të “çojnë në katastrofë” në centralin më të madh bërthamor të Evropës, të pushtuar nga Rusia në fillim të marsit.

Ukraina paralajmëroi se Rusia mund të provokojë aksidentin më të keq bërthamor në botë.
Të mërkurën, ministrat e jashtëm nga grupi G7 i vendeve të industrializuara thanë se Rusia duhet t’ia kthejë menjëherë kontrollin e uzinës Kievit.

Objekti dhe zona përreth tij në Ukrainën qendrore-lindore panë bombardime javën e kaluar, ku Rusia dhe Ukraina gjithashtu akuzuan njëra-tjetrën për atë sulm.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58618 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE