Ka disa arsye se pse ecja në rërë është mjaft e rëndësishme për trupin tonë!

vovalbania August 18, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Ka disa arsye se pse ecja në rërë është mjaft e rëndësishme për trupin tonë!

Tani që shumica prej nesh janë me pushime zgjedhin detin si një nga vendet ku gjejnë qetësinë dhe pushojnë. Ka nga ata që gjatë kohës që janë në plazh zgjohen herët në mëngjes dhe bëjnë një ecje në breg. Pra një aktivitet tjetër i dobishëm për kohën e lirë për të cilin trupi juaj do t’ju falënderojë që është ecja zbathur në rërë. Pse duhet të ecni zbathur në rërë?

Stërvitje për muskujt

Ecja në rërë është një tendosje për muskujt e trupit. Ky aktivitet përfshin disa grupe muskujsh në të njëjtën kohë. Aktivizohen jo vetëm këmbët, kyçet dhe muskujt e këmbëve, por edhe muskujt e vitheve dhe të barkut. Një shëtitje e ngadaltë, por e gjatë përgjatë plazhit me rërë do të tonifikojë muskujt e këmbëve tuaja.

Djeg kaloritë

Sipas hulumtimeve, ecja në një sipërfaqe të butë dhe të pabarabartë mund të djegë shumë më tepër kalori sesa ecja në një sipërfaqe të sheshtë. Kjo për faktin se më shumë muskuj janë të përfshirë.

Ndryshim i gjendjes emocinale

Ecja në rërë është vërtetuar se stimulon prodhimin e endorfinës, hormonit të lumturisë. Ai jo vetëm që do t’ju përmirësojë disponimin dhe do t’ju bëjë më të lumtur, por gjithashtu shërben si një parandalim i shkëlqyer i kushteve depresive.

Trajtim spa natyral

Rëra është një eksfoliant i shkëlqyer natyror. Kontakti i këmbëve dhe rërës nxit qarkullimin e limfës, e cila është një parandalim i shkëlqyer i sëmundjeve vaskulare dhe venave me varice. Duke marrë frymë në ajrin e detit, ne e mbushim trupin me jod, i cili është i nevojshëm për lëkurën me shkëlqim.

Reduktimin e stresit

Një shëtitje dhe kontakti me natyrën, në këtë rast me rërën, lejon mbushjen e rezervave të energjisë, uljen e nivelit të stresit, stimulimin e sistemit imunitar dhe përmirësimin e cilësisë së gjumit.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 54530 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE