Ngritja e raketës Artemis, një dëshmi se NASA është gati për të nisur një epokë të re të eksplorimit të Hënës!

vovalbania August 29, 2022 0 koment 3 Mund të lexoni në minuta.
Ngritja e raketës Artemis, një dëshmi se NASA është gati për të nisur një epokë të re të eksplorimit të Hënës!

Agjencia Amerikane e Hapësirës po numëron mbrapsht deri në ngritjen e raketës së saj gjigante në Hënë.  NASA do të dërgojë sot në orbitë një nga raketat më të fuqishme ndonjëherë, e cila do të bëjë një nga hapat më të rëndësishëm drejt arritjes së qëllimit të vendosur më parë, kthimin e njerëzve në Hënë deri në vitin 2025. SLS është mjeti më i fuqishëm i zhvilluar ndonjëherë nga NASA dhe do të jetë themeli i projektit të saj Artemis, i cili synon të kthejë njerëzit në sipërfaqen hënore pas një mungese 50-vjeçare, sipas BBC.

Raketa është planifikuar të ngjitet nga Qendra Hapësinore Kennedy në orën 08:33 me kohën lokale (12:33 GMT; 13:33 BST) të hënën. Detyra e tij do të jetë të shtyjë një kapsulë provë, të quajtur Orion, larg Tokës. Kjo anije kozmike do të rrotullohet rreth Hënës në një hark të madh përpara se të kthehet në shtëpi në Oqeanin Paqësor pas gjashtë javësh. Orion nuk është i pajisur me ekuipazh për këtë demonstrim, por duke supozuar se i gjithë hardware-i funksionon siç duhet, astronautët do të ngjiten në bord për një seri të ardhshme misionesh gjithnjë e më komplekse, duke filluar nga viti 2024.

Gjithçka që po bëjmë me këtë fluturim Artemis I, ne po vëzhgojmë se çfarë mund të vërtetojmë dhe çfarë mund të demonstrojmë që do të zvogëlojë rrezikun për misionin e ekuipazhit Artemis II.

Ky ishte shpjegimi që dha astronauti i Nasa-s, Randy Bresnik. Moti në Florida është shumë dinamik në këtë kohë të vitit, me stuhi të shpeshta elektrike që kalojnë mbi portin hapësinor por meteorologia Melody Lovin u shpreh se:

Nisja pas orës 08:30 të mëngjesit ka një shans 80% për mot të favorshëm.

Sidoqoftë, nëse problemet teknike e shtyjnë nisjen, probabiliteti për mot të favorshëm bie në 60%. Raketa nuk lejohet të ngrihet në shi.

A është Artemis Apolloni për një brez të ri?

Në vitin 1969, kur Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin hodhën hapat e tyre të parë në Hënë, ata nisën një epokë të artë të eksplorimit të hapësirës. Programi Apollo transformoi mënyrën se si ne e shohim planetin tonë dhe veten. Tani, 50 vjet më vonë, Hëna është përsëri në vëmerndjen e  njerëzimit. Dhe për ata që kurrë nuk arritën të dëshmojnë vetë misionet e Apollo-s, shpresa është që Artemis të frymëzojë një brez të ri. Misionet e reja do të jenë të ndryshme. NASA po planifikon të zbarkojë gruan e parë dhe personin e parë me ngjyrë në Hënë,  duke treguar se eksplorimi i hapësirës është i hapur për të gjithë. Dhe sipërfaqja hënore është vetëm fillimi. Ambicia e NASA-s qëndron edhe më larg, pamjet e saj janë vendosur në Mars. Dhe kjo do të jetë me të vërtetë një hap gjigant për t’u përjetuar. Mbi 200,000 njerëz pritet të rreshtohen në plazhet dhe rrugët rrethuese të Kenedit. Nënkryetare e Grupit të Operacioneve Hapësinore Jacobs, Lorna Kenna tha:

Kjo raketë do të jetë më e madhe, më e zhurmshme dhe më mbresëlënëse se çdo raketë tjetër që keni parë më parë.

Objektivi kryesor i misionit vjen pikërisht në fund. Inxhinierët janë më të shqetësuar për të parë nëse mburoja e Orionit do të përballet me temperaturat ekstreme që do të hasë gjatë rihyrjes në atmosferën e Tokës. Orion do të vijë shumë shpejt, me 38,000 km/h (24,000 mph), ose 32 herë më shpejt se shpejtësia e zërit. Misionet deri në Artemis IX janë duke u planifikuar aktualisht. Në atë fazë parashikohet të ketë habitate dhe automjete shëtitëse në Hënë për t’i përdorur astronautët. Por në fund të fundit, Artemis shihet si një terren prove për t’i çuar njerëzit në Mars. Administratori i NASA-s, Bill Nelson kujton se:

Koha për këtë u vendos nga Presidenti Obama. Ai tha në vitin 2033.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 55520 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE