Joshja e qëndrueshme e bluzës së bardhë dhe aq seksi…

vovalbania August 30, 2022 0 koment 6 Mund të lexoni në minuta.
Joshja e qëndrueshme e bluzës së bardhë dhe aq seksi…

Në shfaqjen e re televizive “The Bear”, është e drejtë të thuhet se nuk ka shumë qetësi. Por brenda kuzhinës së furishme, me zhurmë, ndonjëherë të dhunshme, të djersitur dhe të vogël, ekziston një oaz i vogël qetësie: bluza e bardhë e shefit të kuzhinës Carmy Berzatto.

Berzatto, i luajtur nga Jeremy Allen White, shihet rrallë pa këtë bluzë, versioni i tij i të bardhëve tradicionale të kuzhinierit. Si dhe një shenjë tjetër e hulumtimit të ndërmarrë nga ekipi i emisionit për të na dhënë të gjithëve një shije autentike të jetës në kuzhinë, është një mjeshtër stili. Sepse, në këto tetë episode, The Bear i ka dhënë jetë të re bluzës së thjeshtë të bardhë.

Courtney Wheeler, një nga dizajneret e kostumeve të serialit, thotë se kjo vjen pjesërisht përmes karizmës së qetë të personazhit, lloji që ndjek gjurmët e bartësve të famshëm të bluzave të bardha që ne të gjithë i njohim si Marlon Brando, James Dean dhe Don Draper, por e rrotullon për një epokë dixhitale.

Si personazh, për të gjitha problemet e Carmy, mendoj se është tepër e kënaqshme të shikosh këtë punë kuzhiniereje jashtëzakonisht të talentuar. Edhe pse jeta e tij është një rrëmujë, ai ende arrin të duket shumë i lezetshëm, ndërsa përpiqet ta mbajë atë së bashku. Dhe uniforma e tij e zgjedhur e bluzës së bardhë luan një rol të kësaj.

Mendojeni si veshje të përulur, përditësimi që i nevojitej bluzës së bardhë.

Që nga transmetimi i “The Bear” në qershor të këtij viti, Allen White është shpallur disa herë i dashuri i ri i internetit. Kjo pa dyshim është pjesërisht sepse, si i dashuri i vjetër i internetit, Ryan Gosling, ai duket mirë me një bluzë të bardhë. Gosling vazhdon të marrë kilometrazhin nga artikulli i veshjes. Në filmin e Netflix-it të këtij viti, “The Gray Man”, aktori vesh një bluzë të bardhë për një skenë vendimtare aksioni, ndërsa të këqinj të ndryshëm rrotullohen rreth tij. Boshllëku i tij është vendimtar për titullin e të dashurit në internet. Bluza e bardhë është një enë boshe, që do të thotë se kultura në internet mund të projektojë çfarëdo cilësie që dëshiron te njeriu që e vesh atë.

Në një farë kuptimi, kjo ide nuk është e re. Gosling në The Grey Man është një përditësim për atë heroin tjetër klasik të aksionit Bruce Willis, i veshur me një jelek të bardhë në “Die Hard” të vitit 1988. Megjithatë, bluza e bardhë është lidhur me seks apelin mashkullor që nga Lufta e Dytë Botërore. Një ushtar u fotografua në kopertinën e revistës Life në vitin 1942, i veshur me një bluzë të bardhë të ngushtë, biceps. Vitet 1950 e panë këtë simbolizëm në rritje, por me rebelim të shtuar. Shih Brando në “A Streetcar Named Desire” të vitit 1951 dhe Sidney Poitier dhe James Dean përkatësisht në “Blackboard Jungle”  dhe “Rebel Without A Cause” në 1955. Gati 70 vjet më vonë, me këto imazhe ikonike, por disi e luajtur dhe e parashikueshme, ideja e bluzës së bardhë dukej pak e lodhur. Deri tani.

Për shkak se përveç filmave të saj televizivë, bluza e bardhë po luan gjithashtu në tapetin e kuq, ku yjet duke përfshirë Michael B Jordan dhe Austin Butler kanë ndryshuar këmisha për bluza të bardha nën kostume. Ky truk ka qenë i përhapur për një kohë, por është një pamje që ndihet e dukshme tani. Stilistët Zadrian Smith dhe zonja Sarah Edmiston, të cilët punojnë me personazhe të famshëm në shfaqjet e çmimeve, e kanë përdorur atë me aktorët Phil Dunster (Ted Lasso) dhe Mehdi Dehbi (Messiah) muajt e fundit.

Është e mrekullueshme të ndash pamjen tradicionale të kostumit dhe këmishës dhe të mbështetesh në një atmosferë më të zgjuar dhe të rastësishme. Në mënyrë të veçantë, me kostume që bllokojnë ngjyrat, të tilla si kostumet blu qielli të Paul Smith të Phil.

Smith kontrollon TOM FORD-in dhe Versace-n si momente të fundit në pasarelë për bluzën e bardhë, si dhe një trashëgimi në tapetin e kuq. “Disa vite më parë Chadwick Boseman bëri një pamje vërtet të mrekullueshme të kostumit pastel me një bluzë klasike poshtë”, thotë ai.

Sigurisht, gjetja e bluzës së duhur është një detyrë më vete. The Bear’s Wheeler rekomandon synimin për “100 përqind pambuk, të një cilësie të mirë që do të thyhet bukur dhe thjesht do të bëhet më mirë me kalimin e moshës” ndërsa kolegia e saj zonja Cristina Spiridakis thotë se ideali është “një bluzë që e vëreni, një që nuk e vesh ajo përdoruesin, por përdoruesi atë.”

Me këtë në mendje, markat që e mbajnë të thjeshtë janë ato që shkëlqejnë. Sunspel ka prodhuar bluza për më shumë se 100 vjet dhe modelet e tyre Classic dhe Riviera përdorin pambuk të gjatë, që do të thotë se do të lahen dhe do të vishen më mirë me kalimin e kohës. David Telfer, drejtori kreativ, thotë se ky nuk është vetëm një bonus praktik, por është ndryshim kur bëhet fjalë për të arritur një pamje të të dashurit si Allen White. “Një bluzë e bardhë më shumë se çdo produkt tjetër duhet të jetë e pastër dhe të duket e re sa herë që e vishni”, thotë ai. “Nuk ka asgjë më të keqe se një bluzë e bardhë që duket e rrudhur dhe e zbehur.”

Kur iu kërkua për bluza të bardha, Erik Torstensson, shefi kreativ i FRAME, ndan këtë pikëpamje. “Mbajini ato të freskëta dhe të bardha,” thotë ai. Shtimi i bluzës së bardhë me fanell pambuku në ofertën e FRAME ishte një gjë pa mend për markën e xhinseve, sepse, siç thotë Torstensson, “të dyja shkojnë dorë për dore”. Telfer bie dakord dhe thotë se xhinsi i veshur me të është një mënyrë për të rinovuar bluzën e bardhë nga çdo gjë në retro: “veshja e një xhinsi të papërpunuar ose pak më pak të larë do ta bëjë pamjen më bashkëkohore”.

Marrja e këshillave nga ata që punojnë në Hollywood është gjithashtu e mençur. Smith rekomandon stilet super të përshtatura nën kostum për një pamje më të veshur. Ndërkohë, Wheeler dhe Spiridakis theksojnë rëndësinë e përshtatjes. “I vetmi ndryshim që i bëmë bluzës së Carmy ishte gjatësia që i përshtatej më mirë Jeremy,” thotë Spiridakis. “Mos kini frikë të çoni një fanellë me cilësi të mirë te një rrobaqepës vendas të besuar dhe të rregulloni gjatësinë, përshtatjen e trupit dhe madje edhe mëngën për t’ju bërë të ndiheni më mirë.” Wheeler shton se kur të gjeni një të tillë, investoni në të:

Duhet të provoni shumë për të gjetur të përsosurën dhe kur ta gjeni, mos blini një, blini disa prej tyre.

Të dy Telfer dhe Torstensson tregojnë për shkathtësinë e bluzës së bardhë, por, në ndjekje të pamjes së të dashurit, nuk e shohin atë si një bazë të ulët. Në vend të kësaj, luani me fuqinë e saj. Torstensson thotë se prania e artikullit kthehet në atë cilësi të përulur:

Është pamja në dukje mospërfillëse e një bluze të bardhë që e bën atë tërheqje tërheqëse. Është ajo pikë e ëmbël për t’u dukur sikur nuk e keni provuar fare, kur në fakt është një pamje shumë e konsideruar.

Në “The Bear”, Spiridakis dhe Wheeler ishin shumë të vetëdijshëm për prejardhjen e bluzës së bardhë dhe donin ta vendosnin Allen White në traditën e Brando et al, por për një epokë të re. “Kthehet në atë seks apel klasik,” thotë Wheeler.

Ai është pak i shqetësuar, ai mund të jetë problematik, por ka diçka shumë tërheqëse në gjetjen e vetë.

Është gjithashtu i lidhur. “Bluza ka pasur çdo person që shikonte duke menduar për një bluzë të preferuar që ia kishte vjedhur një partneri apo ish-partneri, ose bluzën nga dyshemeja e dhomës së gjumit që përfundoi në mëngjes”, thotë Spiridakis.

Bluzja është pjesë e fantazisë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 57799 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE