Trendi i perlave në look-un e burrave ka ardhur për të qëndruar!

vovalbania August 30, 2022 0 koment 4 Mund të lexoni në minuta.
Trendi i perlave në look-un e burrave ka ardhur për të qëndruar!

Në romanin e zonjës Deborah Levy të listës së gjatë të Booker, “The Man Who Saw Everything” (2019), protagonisti i saj me sy blu Saul Adler mban gjithmonë një varg perlash. Gjerdani i përkiste nënës së tij. Mbështetet mirë pranë rrobave të tij të tjera: një kostum i bardhë i marinës, xhinse Levi’s, një kravatë mëndafshi portokalli dhe kapelë jeshile prej lëkure artificiale.

Unë kurrë nuk e kisha menduar shumë një perlë që i përket një gjinie. Nëse do të më duhej të luftoja në një luftë, do të më duhej të hiqja perlat e mia, kështu që padyshim që isha për paqen botërore në të gjithë botën.

I vendosur në periudha të shumta kohore që konvergojnë rreth Londrës dhe Berlinit Lindor në fund të viteve 1980, romani i Levy shkëlqen nga bukuria, paranoja dhe pasiguria. Është gjithashtu qëllimisht shumë elegant, veçanërisht kur bëhet fjalë për veshjen androgjene të Adler, veshja e tij ofron jo vetëm armaturë dhe vëmendje, por herë pas here një nivel shqetësues të dallueshmërisë.

Me vend, për një libër që ka të bëjë me kthesën dhe shtrirjen e kohës, ky stil flet çuditërisht mirë për momentin tonë të sotëm, veçanërisht kur bëhet fjalë për vargun e perlave të Adler. Mund të bie në sy tek ai një gjerdan, por këto ditë është një pamje e zakonshme për një lloj njeriu të ndërgjegjshëm për stilin.

Rritja e perlave si një aksesor mashkullor i mirëfilltë gjatë dy viteve të fundit ka qenë e jashtëzakonshme dhe mjaft tërheqëse. E jashtëzakonshme për aq sa duket të jetë një trend me fuqi të vërtetë ngjitëse, pasi u vu re për herë të parë si diçka thelbësore në vitin 2019 kur u vesh nga një numër i madh personazhesh të famshëm, duke përfshirë A$AP Rocky dhe Harry Styles, ky i fundit duke ndjekur hapat e Walter Raleigh, Mbretit Charles I dhe Elton John duke kërkuar një vath të vetëm me perla në Met Gala dhe u shfaqën në shfaqjet e Ryan Roche, Dior dhe Gucci. Edhe pse popullariteti i tyre i vazhdueshëm duket se reflekton ndryshimin e detit në veshjet e zakonshme të meshkujve, simbol i ndryshimit të baticave të asaj që do të thotë të vishesh “si burrë”.

EÉRA

€1,250

POLITE WORLDWIDE

€604.16

Perlat u panë te burrat në pasarelë që në vitin 2016 kur Pharrell Williams modeloi disa në Chanel, por ishte vitin e kaluar që ato me të vërtetë u ngritën. Ndërsa një gamë e gjerë aktorësh, reperësh dhe muzikantësh po fotografoheshin me perla, jo vetëm Styles dhe A$AP Rocky tani, por edhe Shawn Mendes, Billy Porter dhe Jaden Smith, si dhe Young Paris, Machine Gun Kelly, Jonas Brothers dhe shumë të tjerë, projektuesit po synonin edhe më shumë.

Në Dior, bujaria e butë e Kim Jones ishte e pajisur me doreza të zbukuruara me perla dhe karfica shkëlqyese në xhaketa. Bashkëpunimi i Comme Des Garçons me argjendarin japonez Mikimoto dha një fushatë me një të ri me kostum, kravatë dhe varg perlash. Gucci vazhdoi me eklekticizmin e rëndë të bizhuterive, ndërsa AMIRI i veshi modelet e saj me jakë dhe perla në frymën e rock ‘n’ roll-it të viteve 1970. Marka të tilla si Casablanca, të specializuara në një vizion të lehtë kampi të magjepsjes së playboy, kanë ngarkuar gjithashtu perlat së bashku me shalle të çmendura dhe syze dielli të mëdha.

Megjithatë, si me të gjitha tendencat, një periudhë e re interesi kërkon bashkimin e përbërësve të ndryshëm: në këtë rast një sërë shfaqjesh në pasarelë, momente personazhesh të famshëm dhe individë me stil të veçantë, të kombinuara me një humor kulturor në rritje. Prania e bollshme e perlës në dramat e kostumeve nuk ka kaluar pa u vënë re, qoftë e shkëlqyeshme dhe e duhur në The Crown ose në mënyrë fantastike barok në The Favourite. Kohët e fundit, The Great ka parë Nicholas Hoult në rolin e Perandorit Pjetër III të keqtrajtuar, me vargje të mëdha të tyre së bashku me rrobat e tij prej sateni dhe palltot me stampa leopardi. Historia e burrave që veshin perla është sigurisht shekullore, duke përfshirë mbretërit anglezë të shekullit të 16-të, maharajat indianë të shekullit të 18-të dhe gjëra të reja të ndritura të viteve 1920, si shkrimtari, socialisti dhe adhuruesi i festave të kostumeve, Stephen Tennant.

Ashtu si shumë mënyra të tjera tradicionale të veshjes femërore, perlat mund të regjistrohen si një shprehje e androgjinisë ose identitetit ose të paktën të shtyjnë butësisht kufijtë gjithnjë e më porozë të gjinisë. Por tashmë apeli i tyre i përhapur do të thotë se ata nuk janë më automatikisht subversivë. Në vend të kësaj, ata gjithashtu flasin në përgjithësi për përqafimin e veshjeve për meshkuj të të gjitha gjërave të buta dhe ekstravagante: mendoni palltot e 1017 ALYX 9SM të veshura me kristal dhe satenet dhe varëset e Saint Laurent, si dhe numrin e markave që gabojnë drejt shfaqjeve të përbashkëta ose eksperimenteve me më pak dizajn gjinor të ngurtë.

Për më tepër, perlat janë çuditërisht të gjithanshme. Në varësi të stilit të tyre, ato mund të jenë luksoze, minimale ose deklarative; efekti i një perle të vetme, të tymosur tahitiane të varur në një rrip lëkure është i dallueshëm me atë të një vathi të vetëm të stilit Vermeer ose të një manshete diskrete, ndërsa një varg i vogël perlash qëndron ndryshe në lëkurë me disa fije të rënda.

Ka edhe diçka tjetër që perlat ofrojnë: karakterin. Ato i japin një ndjesi automatike rastit, pavarësisht se sa e nënvlerësuar, mbajtësit, qoftë duke zbukuruar qafën, kyçet, veshët apo veshjet. Ashtu si romani i Levy-t, ata bëjnë pyetje interesante për bukurinë mashkullore. Dhe përderisa shija për dramë sartoriale duket se do të vazhdojë, ata ka të ngjarë të durojnë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58382 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE