Putin kërkoi mobilizim për luftë, ‘shpërthejnë’ protestat në Rusi, dhjetëra të arrestuar!

vovalbania September 21, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Putin kërkoi mobilizim për luftë, ‘shpërthejnë’ protestat në Rusi, dhjetëra të arrestuar!

Vendimi i presidentit rus Vladimir Putin për mobilizim të pjesshëm dhe aktivizim të 300 mijë revizionistëve në luftën në Ukrainë, ka nxitur zemërim dhe protesta na Rusi.

The Guardian raporton se të paktën 109 protestues u arrestuan në të gjithë Rusinë deri më tani.

Në qytetin siberian të Irkutsk, të paktën 10 nga 60 protestuesit që u mblodhën në një shesh qendror u arrestuan, sipas aktivistëve lokalë, raporton Moscow Times.

Arrestimet u kryen edhe në  Krasnoyarsk, Yekaterinburg, Chelyabinsk, Novosibirsk, Ulan-Ude, Tomsk, Ufa, Perm, Belgorod dhe Moskë, sipas raportit të OVD-info.

Prokuroria e Moskës publikoi një deklaratë duke paralajmëruar qytetarët kundër pjesëmarrjes në protesta, duke i kërcënuar ata me deri në 15 vjet burg.

In Russia’s Krasnoyarsk, groups of anti-war activists are walking the central street holding up their smartphones with torches on. About the most radical form of protest most Russians allow themselves these days pic.twitter.com/B14ORiYCVk

— Matthew Luxmoore (@mjluxmoore) September 21, 2022

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 51250 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE