Ndodh fenomeni i pazakontë, errësohen qiejt e Evropës, nuk do ta besoni arsyen

vovalbania June 28, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Ndodh fenomeni i pazakontë, errësohen qiejt e Evropës, nuk do ta besoni arsyen

Tymi i krijuar nga zjarret e furishime në Kanada, të cilët po vazhdojnë me javë të tëra, kanë kaluar Oqeanin Atlantik dhe ka filluar të errësojë qiejt në Evropën Jug-Perëndimore.

Parashikimet e motit në Portugali po bëjnë thirrje për qiej të errësuar nga grimcat e tymit të martën, ndërsa zjarret e vazhdueshme në Kanada kanë filluar të prekin Evropën.

Shtylla e tymit dhe blozës shtrihet për mijëra kilometra nga provinca e Quebec,Kanada ku janë dhe vatrat e zjarrit, përtej Oqeanit Atlantik, sipas imazheve satelitore të NASA të publikuara të hënën.

Tymi  filloi të arrijë në ishujt Azores të dielën dhe arriti në Evropën Perëndimore të hënën, sipas Institutit Portugez për Detin dhe Atmosferën. Tymi po prek edhe Spanjën, Francën dhe vende të tjera.

Por tymi nuk paraqet të njëjtat rreziqe shëndetësore në Evropë

Ndryshe nga tymi  që shkaktoi alarme për cilësinë e ajrit në SHBA në fillim të qershorit , grimcat që kanë mbërritur në Evropë duket se janë më lart në ajër, në 1,100 metra lartësi dhe më lart, sipas agjensisë së klimës

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58382 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE