Franca në flakë, mbi 600 të arrestuar, kërkohet drejtësi për adoleshentin

vovalbania June 30, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Franca në flakë, mbi 600 të arrestuar, kërkohet drejtësi për adoleshentin

Kanë vijuar për të tretën natë radhazi protestat në disa qytete të Francës pas vrasjes së një adoleshenti nga ana e policisë teksa nuk iu bind një urdhri për të ndaluar makinën.

Protesta e mbrëmshme ishte edhe më e madhe dhe më e dhunshme ku në disa raste u rrezikua dhe jeta e banorëve të thjeshtë. Në Naterres, manifestuesit i printe nëna e 17 vjeçarit Nahel e cila kërkonte drejtësi për djalin e saj.

Autoritetet u angazhuan për të përballuar cdo situatë të mundshme. Më shumë se 40 mijë policë u dislokuan në rrugë, teksa transporti publik u pezullua pas orës 21:00.

Në rrethinat e Parisit u vendos dhe gjendja e shtetrrethimit. Në Nanterre një bankë u dogj teksa flakët kërcënuan shtëpitë pranë. Në Marsejë pati përleshje mes protestuesve dhe policisë në Portin e Vjetër, i evakuuar nga policia.

Në Lyon, ku u dogj një ndërtesë në distriktin Villeurbanne, u dërgua një helikopter nga RAID, njësia speciale kundër trazirave. Trazira gjithashtu u regjistruan në qendër të Parisit, ku të paktën njëqind njerëz me fytyrën e mbuluar plaçkitën dyqanet e qendrës tregtare Les Halles.

Sipas Le Figaro, e cila citon burime zyrtare, më shumë se 255 persona u arrestuan në të gjithë vendin gjatë natës.Por situata nuk është e destinuar të përmirësohet. Në netët e ardhshme pritet një përhapje e dhunës, ku objektiv mund të jenë dhe forcat e policisë.

Oficeri i policisë që qëlloi dhe vrau Nahelin aktualisht ndodhet në burg. Ai akuzohet për shpërdorim detyre dhe vrasje me dashje. Prokuroria nuk konstatoi se ishin plotësuar kushtet ligjore për përdorimin e armëve të zjarrit nga polici dhe për këtë kërkoi arrestimin e tij.

Një total prej 667 personash u arrestuan në të gjithë Francën në orët e hershme të mëngjesit të së premtes, thanë zyrtarët.

Ndërkohë Emmanuel Macron do të mbajë një tjetër takim të ministrave ndërsa qeveria franceze përpiqet të frenojë një përshkallëzim të trazirave që janë përhapur.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 48128 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE