E morëm mësysh iPhone 14 mesa duket/Dalja e tij në treg mund të vonohet për një arsye shumë të fortë!

vovalbania August 07, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
E morëm mësysh iPhone 14 mesa duket/Dalja e tij në treg mund të vonohet për një arsye shumë të fortë!

Ju mund të keni dëgjuar për Nancy Pelosi, Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, dhe vizitën e saj në Tajvan. Kohët e fundit kanë qenë të gjitha lajmet në lidhje me këtë çështje. Por pse është kaq e rëndësishme kjo për iPhone 14, me të drejtë mund të pyesin të gjithë?

Epo, siç e dini shumica prej jush, Apple është klienti kryesor i TSMC dhe kompania dërgon çipa në Pegatron në Kinë ku montohen iPhone. Dhe vizita e Pelosit në Tajvan ka vënë në mëdyshje edhe më të madhe në marrëdhëniet Kinë-Tajvan. Si rezultat, CCP ka dalë me rregullore të reja që ndalojnë çdo përmendje të “Tajvanit” ose “Republikës së Kinës” në dokumentet e transportit. Kjo nga ana tjetër do të thotë që disa, nëse jo të gjitha, nga pajisjet mund të kthehen në Tajvan dhe të vonojnë prodhimin e iPhone 14 si rezultat.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, Zëvendëskryetari i Pegatron dhe drejtuesit kryesorë nga TSMC u panë me Pelosin gjatë vizitës, kështu që ky mund të jetë vetëm një fillim i një lufte më të ashpër tregtare midis CCP dhe Tajvanit, në të cilën Apple dhe kompani të tjera me bazë në SHBA janë shkëputur në mes.

Apple është tashmë në bisedime me partnerët e saj tajvanezë dhe ka kërkuar që të gjitha etiketimet me “Made in Taiwan” ose “Republic of China” të hiqen ose zëvendësohen. Gjithashtu nuk është çudi që burimet e Ming-Chi Kuo pohojnë se disa njësi iPhone 14 6.1 inç do të dalin nga fabrika indiane e Foxconn. Për herë të parë ndonjëherë Apple po diversifikon fuqishëm prodhimin e saj.

Lajmet vijnë në kohën më të keqe të mundshme pasi iPhone 14 është afër dhe ka zëra që qarkullojnë se ka disa probleme me prodhimin e cilësisë me ekranet dhe lentet e kamerës së iPhone 14 Pro Max.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 55520 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE