Dyshohej se ishte infektuar me COVID-19, adoleshenti britanik zbulon të vërtetën tronditëse!

vovalbania August 11, 2022 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Dyshohej se ishte infektuar me COVID-19, adoleshenti britanik zbulon të vërtetën tronditëse!

Pandemia e COVID-19 shkaktoi një dëm të madh jo vetëm në jetët e njerëzve, por edhe në sistemin mjekësor në mbarë botën. Edhe sot, kur njerëzit janë mësuar me virusin dhe kanë mësuar të bashkëjetojnë me të, ka një ndjenjë dyshimi dhe paparashikueshmërie kur bëhet fjalë për sëmundjen. Pavarësisht nëse keni dhimbje fyti, dhimbje trupi ose keni një ndjenjë të përgjithshme të të qenit mirë, mendimi i parë që ju vjen në mendje është COVID-19. Thënë kështu, COVID-19 ka lënë në hije sëmundje të tjera që mund të shkaktojnë simptoma të ngjashme, por mund të kenë një pasojë më serioze.

Le të hedhim një vështrim në një sprovë të fundit me të cilën u përball një djalë adoleshent në Mbretërinë e Bashkuar. Një futbollist i quajtur Kane Allcock, 15 vjeç, filloi të përjetonte dhimbje koke të vazhdueshme, pasi ai rezultoi pozitiv për COVID-19. Sipas diagnozës fillestare, mjekët thanë se dhimbjet e kokës ishin pasojë e virusit SARs-CoV-2 dhe i rekomanduan disa ilaçe qetësuese. Megjithatë, dhimbja vetëm sa u përkeqësua, duke e bërë atë të sëmurë dhe të trullosur gjatë gjithë kohës.

Nëna e tij Nicki tha:

E dija se diçka nuk ishte në rregull. Kane po mbante kokën dhe vuante nga agonia. Ai nuk mund të ecte siç duhet. Ata i bënë disa analiza gjaku dhe i dhanë oksigjen dhe qetësues dhimbjesh. Mesazhi që po merrja ishte se ai ende vuante nga migrena. Por një ditë fola me një infermiere që dukej se na merrte më seriozisht dhe i thashë se kisha vënë re një gërvishtje në pjesën e pasme të kokës së Kane. Vetëm dy ditë më vonë, ai shkoi përsëri në spital, këtë herë për një operacion 7 orësh për të hequr tumorin. Fatmirësisht, kirurgu i mrekullueshëm i Kane, zoti Mallucci, arriti ta hiqte tumorin.

Ajo që dukej si simptomë post-COVID për shumë mjekë, ishte në fakt më serioze se diagnoza fillestare. Kur bëhet fjalë për dhimbje koke të gjata nga COVID, ato mund të variojnë nga dhimbje të moderuara në të forta në të dy anët e kokës. Mund të ketë një ndjenjë presioni në ballë, anët e kokës dhe rreth syve. Me fjalë të thjeshta, mund të ndihet si dhimbje koke tensioni.

Në rast të tumorit të trurit, qelizat e trurit rriten në mënyrë anormale dhe krijojnë presion mbi tru dhe ndryshojnë funksionin e indeve përreth trurit, gjë që shkakton shenja dhe simptoma të tilla si dhimbje koke, të përziera dhe probleme të ekuilibrit. Dhimbjet e kokës gradualisht bëhen më të shpeshta dhe më të forta.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 52605 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE