Ju zbulojmë se çfarë hanë astronautët në hapësirë!

vovalbania August 11, 2022 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Ju zbulojmë se çfarë hanë astronautët në hapësirë!

Të shijosh ushqimin në hapësirë ​​nuk është një detyrë e lehtë. Hapësira dhe graviteti i reduktuar “fsheh” rreziqe dhe ndryshime. Sipas hulumtimit të ESA, masa e muskujve dhe dendësia e kockave mund të bien me rreth 25%. Në fakt ky ndryshim nuk vihet re ndërkohë që graviteti zvogëlohet, pra kur jeni në hapësirë, por gjatë kthimit në planetin Tokë. Prandaj, ushqimi i duhur është një rrugë njëkahëshe për astronautët. Në të njëjtën kohë, shija e tyre mund të ndikohet dhe ka një shpjegim për këtë. Lëngjet e prodhuara nga trupi gjatë metabolizmit të ushqimit ndryshojnë drejtim për shkak të gravitetit.

Dhe ndërsa këto ndryshojnë drejtimin, ndryshon edhe shija e ushqimit të perceptuar nga truri i njeriut, me rezultat që qiellza nuk e përcepton më ngjyrën dhe aromën e disa ushqimeve. Në fund të fundit, çfarë hanë astronautët në hapësirë? Për shkak të gravitetit dhe ndryshimit të kushteve të hapësirës, ​​të gjitha ushqimet dhe pijet paketohen shumë mirë, në mënyrë që jo vetëm të mos humbasin lëndët ushqyese, por edhe që graviteti të mos arrijë të ndryshojë pozicionin e tyre.

Mund të ndodhë që gjatë fluturimeve të para në hapësirë ​​ka pasur mundësi të hahet vetëm ushqim i tharë, por përparimi i shkencës ka ndryshuar të dhënat edhe në pjesën e ushqimit. Sot, astronautët mund të hanë fruta dhe perime, të cilat janë ngrirë në ngrirës të veçantë brenda anijes. Me këtë teknikë, frutat dhe perimet ruajnë vitaminat dhe lëndët ushqyese esenciale. Në të njëjtën kohë, qumështi dhe produktet e mishit, përpara se të vendosen në paketë, kanë ato elemente që zgjasin afatin e tyre të përdorimit dhe zvogëlojnë rreziqet që lidhen me ndotjen mikrobike.

Për sa u përket ushqimeve, si biskotat, drithërat, çokollata, arrat , këto janë produkte tashmë të ambalazhuara, të cilat janë gati për t’u konsumuar si në hapësirë ​​ashtu edhe në planetin Tokë.   Në përgjithësi, astronautët këto ditë mund të shijojnë shumë nga ushqimet që dikur hanin ndërsa ishin në Tokë por me një detaj të rëndësishëm. Të ruhet siç duhet për një periudhë të gjatë kohore dhe të paketohet. Gjithashtu, ato mund të përgatiten në furrë me mikrovalë, pasi është një nga pajisjet e pakta elektrike që funksionojnë njësoj si në Tokë.

Mos harroni se, sipas të dhënave zyrtare të NASA-s, në dhjetor të 2019-ës janë pjekur biskotat e para në hapësirë, të cilave u deshën dy orë për t’u përgatitur. Rikujtojmë, se Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) ka emëruar astronautin e saj të parë që do të fluturojë në misionin e saj hënor Artemis I të NASA-s dhe e besoni dot kush është?! Shaun the Sheep. Jo i huaj në hapësirën e jashtme pas bëmat e tij në bordin e një UFO në kaperin e tij të ekranit të madh Farmageddon, delja hapësinore do të shkojë më tej se çdo mik (ose njeri) i oborrit të fermës që ka shkuar më parë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 55520 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE