Nuk po flasim për ushqime pikante, përfitimet shëndetësore të konsumimit të erëzave!

vovalbania August 12, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Nuk po flasim për ushqime pikante, përfitimet shëndetësore të konsumimit të erëzave!

Për dekada, nutricionistët dhe studiuesit kanë folur për përfitimet shëndetësore të konsumimit të erëzave dhe suplementeve të erëzave. Nuk po flasim për ushqime pikante si jalapenos, por erëza si xhenxhefili, kanella dhe shafrani i Indisë. Ajo që ka qenë një element kryesor në shumë dieta lindore, tani po bëhet një tendencë shëndetësore në mbarë botën. Të mësosh se cilat erëza janë më të dobishme për t’u konsumuar dhe në cilat kohë të ditës, mund të ndihmojë në zbutjen e shqetësimit dhe të ofrojë më shumë avantazhe afatgjata.

“Më herët gjatë ditës është më mirë, pasi trupi juaj ka më shumë kohë për të thithur lëndët ushqyese nga erëzat,” tha dietologia Supriya Lal. Ndonjëherë mënyra më e dobishme për të ngrënë një erëz mund të jetë specifike për çdo lloj erëze. Çajrat bimorë që përmbajnë farat e fenugrekut, për shembull, mund të ndihmojnë nënat në laktacion të bëjnë qumësht kur konsumohen para gjumit.

Xhenxhefili i shijshëm shpesh konsumohet pas ngrënies për të mbështetur tretjen dhe për të shmangur të përzierat. Kanella tokësore dhe e ëmbël mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe t’i shtojë shije një filxhani çaji në mëngjes ose një tas me tërshërë. ‘Format e tëra ushqimore të erëzave kanë gjithmonë vetitë më të mira tretëse, pasi ato janë më të fuqishme, kështu që zgjedhja juaj e parë duhet të jetë të konsumoni erëza të freskëta, të plota, qofshin të gjalla ose të gatuara me vakte”, tha Lal.

Ju gjithashtu ka të ngjarë të përdorni më shpesh erëza të tilla si xhenxhefili i freskët dhe rrënja e shafranit të Indisë kur blihen të papërpunuara, pasi ato prishen. Gjithashtu, erëzat pluhur kanë tendencë të humbasin fuqinë e tyre pas disa muajsh, ndaj kontrolloni datën e skadencës dhe hidhni çdo erëz që ka mbetur në raft për më shumë se gjashtë muaj.  Përzierja e erëzave me përbërës të tjerë mund t’i bëjë ato edhe më të fuqishme. Për shembull, duke konsumuar piper të zi me shafran të Indisë, përthithja e kurkuminës, një antioksidant, rritet me 2000%. Po kështu, kardamom dhe tulsi (borziloku i shenjtë) janë një ilaç Ayurvedic që përdoret për të reduktuar aciditetin në pijet me kafeinë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58058 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE