Maska që zhduk rrudhat e qafës dhe gushën e varur!

vovalbania August 17, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Maska që zhduk rrudhat e qafës dhe gushën e varur!

Shumë gra mendojnë se shenjat e plakjes janë të dukshme vetëm në fytyrë dhe përqëndrohen në përkujdesjen e saj, duke lënë pas dore pjesën e qafës e cila është edhe më delikatja. Me kalimin e kohës muskujt e lëkurës kontraktohen dhe si pasojë formohen rrudhat e para në qafë, të cila të krijojnë përshtypjen e një gushe të dytë. Masazhimi është një nga mënyrat më efektive që pengon formimin e rrudhave dhe gushës së dytë.

Sipas dëshirës mund të përdorni vajëra natyralë, për shembull vaji esencial i limonit është i pasur me vitaminë C dhe ushqen me antioksidantë lëkurën, nga ana tjetër vaji i sherebelës hidraton dhe gjallëron lëkurën. Një mënyrë tjetër shumë efektive është edhe masazhimi me kuba akulli. Merrni 3 kuba akulli dhe masazhoni qafën për 10 minuta. Ky veprim i përnatshëm ul inflamacionin e lëkurës, aktivizon qarkullimin e gjakut dhe tonifikon muskujt e qafës.

Por jo më pak të rëndësishme janë maskat, ndaj dhe me poshtë ju propozojmë një kombinim shumë efektiv që eliminon rrudhat e qafës. Përbërësit: 1 banane e pjekur mirë, 2 të bardha vezësh dhe 1 lugë çaji mjaltë. Shtypni bananen, më pas shtoni të bardhat e vezëve dhe mjaltin. Punojeni maskën me gishta pasi në këtë mënyrë ushqeni dhe duart. Pasi maska të jetë bërë homogjene masazhoni qafën më lëvizje të ngadalta dhe lëreni të veprojë për 30 minuta. Kjo maskë duhet përsëritur dy deri në tre herë në javë për të arritur rezultate të shpejta.

Dehidratimi është një nga shkaqet kryesore të shfaqjes së rrudhave. Teksa vitet kalojnë, lëkura jonë humbet kolagjenin, i cili është përgjegjës për elasticitetin e lëkurës. Me humbjen e kësaj proteine, rrudhat fillojnë të shfaqen në fytyrën tonë. Shumë gra lënë mënjanë një pasuri të vogël për produkte të ndryshme kundër rrudhave, por në të vërtetë nuk ka nevojë për këtë, sepse tashmë keni gjithçka që është e nevojshme në shtëpinë tuaj që lëkura juaj të mbetet e shëndetshme dhe vitale. 

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 55520 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE