Alfa Romeo rivale e përjetshme e Mercedes dhe Audi/Çfarë pritet të sjellë në treg së shpejti?!

vovalbania August 19, 2022 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Alfa Romeo rivale e përjetshme e Mercedes dhe Audi/Çfarë pritet të sjellë në treg së shpejti?!

Alfa Romeo po përgatit një sedan elektrik, duke rivalizuar Mercedes EQE dhe Audi A6 e-tron. Frymëzimi për format e trupit të makinës duhet kërkuar në modele të tilla si Citroen C5 X dhe Peugeot 408. Tashmë e dimë se Alfa Romeo planifikon të promovojë disa modele elektrike dhe një raport i ri jashtë Britanisë së Madhe hedh më shumë dritë mbi një nga këto makina. Bëhet fjalë për një limuzinë crossover, e cila duhet të shfaqet në vitin 2026 dhe që do të konkurrojë me modele si Mercedes EQE dhe Audi A6 e-tron për favorin e klientëve. Duke folur për autoexpress, CEO i Alfa Romeo Jean-Philippe Imparato zbuloi se modeli i ri elektrik do të pozicionohet në segmentin E, duke e vendosur atë mbi Giulia, i cili gjithashtu do të shndërrohet në një sedan elektrik në gjeneratën e tij të ardhshme.

Për sa i përket dizajnit, modeli nuk do të kufizohet nga trupi klasik tradicional i sedanit, por do të jetë diçka si një sedan crossover. Modelet e lartpërmendura nga Peugeot dhe Citroen bazohen në një version të shtrirë të platformës EMP2, i cili është një analog i STLA Medium. Alfa Romeo i ri pritet të bazohet në arkitekturën më të madhe STLA Large, duke u dhënë dizajnerëve më shumë hapësirë për magji. Alfa Romeo mund të ketë akses në një version me specifika të plota të platformës me motorë të fuqishëm të dyfishtë dhe një bateri të madhe, të kombinuara me një konfigurim special të shasisë Alfa Romeo.

Alfa Romeo i ri pritet të debutojë në SHBA diku në vitin 2027, me tregje të tjera së shpejti. Imparato pranoi se fokusi kryesor i zhvillimit ishte në Amerikën e Veriut, por zbuloi se ata do ta shesin atë në mbarë botën. Pasardhësi i Giulias mund të marrë një trajtim të ngjashëm, pasi drejtuesit e Alfa Romeos vazhdojnë të flasin për mënyrën se si trupi i sedanit po evoluon. Këto komente na bëjnë të mendojmë për siluetën e popullarizuar së fundmi në mesin e markave Stellantis, falë modeleve të tilla si Citroen C5 X dhe Peugeot 408. Disa e quajnë atë një “coupe-crossover”, të tjerë një “fastback” i ngritur, por tiparet e zakonshme përfshijnë hapësirën e rritur pak nga toka, një siluetë më të ulët në krahasim me SUV-të më të mëdha dhe një vijë çatie aerodinamike që zvogëlohet drejt pjesës së pasme të automjetit.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 55499 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE