Luiza Gega nuk di të ndalet, shpallet Kampione e Europës në atletikë!

vovalbania August 21, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Luiza Gega nuk di të ndalet, shpallet Kampione e Europës në atletikë!

Luiza Gega nuk di të ndalet duke shkruar historinë për sportin shqiptar. Atletja shqiptare ka bërë një paraqitje fantastike në finalen e 3000 metrave me pengesa, duke u shpallur Kampione e Europës në Europianin e atletikës që po zhvillohet në Mynih. Kampionia shqiptare shkoi në finale me kohën më të mirë të regjistruar në fazën kualifikuese dhe ishte pretendente kryesore për të fituar këtë garë.

Këtë gjë e tregoi më së miri duke diktuar ritmin dhe duke marrë kryesimin që pas 100 metrave të parë, për të lënë pas të gjithë rivalet që kërkonin t’i rrëmbenin nga duart një medalje që e ndiqte prej shumë kohësh. Askush nuk mbajti ritmin fantastik të Luiza Gegës në këtë garë dhe sportistja shqiptare ia doli të kalonte finishin e vetme me kohën 9.11.31, që u bë rekordi i ri i Kampionatit Europian, duke thyer me 6 sekonda atë të vendosur në vitin 2010 nga rusja Zaripova.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TOP ALBANIA RADIO (@topalbania_radio)

Në vitin 2016 Luiza arriti të fitonte medaljen e argjendit në Europianin që u zhvillua në Amsterdam. Pritshmëritë janë të mëdha, edhe prej paraqitjeve të jashtëzakonshme të Gegës gjatë këtij edicioni. Në qershorin që kaloi, ajo u pozicionua e pesta në Botërorin e Atletikës, të zhvilluar në Oregon të Shteteve të Bashkuara. Luiza ka fituar gjithashtu edhe dy medalje të arta në Lojërat Ballkanike “Craiova 2022”, në disiplinën e 3,000 metrave me pengesa dhe në garën e 5,000 metrave. Ajo triumfoi edhe në Lojërat Mesdhetare “Oran 2022”, ku fitoi medalje të artë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 42379 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE