Keni pyetur ndonjëherë veten se sa herë duhet të hidhni parfum?! Kjo është guida që ju nevojitet!

vovalbania August 30, 2022 0 koment 5 Mund të lexoni në minuta.
Keni pyetur ndonjëherë veten se sa herë duhet të hidhni parfum?! Kjo është guida që ju nevojitet!

Ju mund të mësoni shumë për një mashkull nga mënyra se si ai bëhet gati. Të paktë janë ata që kanë menduar aq shumë për këtë proces sa modeli dhe krijuesi i përmbajtjes, Ali Gordon, shija e të cilit në rrobat e holla, orët Cartier dhe këpucët italiane i ka shtuar atij ndjekës në Instagram dhe TikTok. Megjithatë, nuk është përmbajtja e garderobës së tij ajo që na tërhoqi vëmendjen, por varësia e tij serioze ndaj aromës. Ndërsa shikonim një nga videot e fundit të TikTok të influencuesit të stilit, që e shfaqte atë duke u përgatitur për një shëtitje në Genesis Scottish Open, mësuam se është e mundur të shkarkosh gjysmë shishe uji tualeti në një ulje të vetme.

Fillimisht ne u tallëm me idenë e përdorimit të aromës personale si spërkatja e insekteve, edhe nëse teknika ishte padyshim efektive kundër reve të mushkës vendase. Por më pas dyshimet filluan të zvarriteshin. Cili është në të vërtetë numri i saktë i herëve për të spërkatur një parfum? A duhet të spërkasim pak a shumë në varësi të motit, rastit ose llojit të aromës që kemi veshur? Dhe a ka një gjë të tillë si shumë?

Ne me kënaqësi mund të paraqisnim një sërë përgjigjesh për këto pyetje bazuar në përvojën tonë, por vendosëm në vend të kësaj se do të ishte shumë më mirë t’ia jepnim ato një grushti parfumierësh dhe ekspertësh me aromë të mirë. Ndërsa përgjigjet e tyre mbështesin gjerësisht një qasje më liberale ndaj spërkatjes, ka një gjë për të cilën të gjithë bien dakord…

01. Është një çështje bazuar në shije personale

Kur u pyet se sa herë duhet të spërkasim, David Moltz i D.S. & Durga shkon në 439. Ai, fatmirësisht, nuk është serioz.

Vetëm po bëj shaka. Është në dorën tuaj. Në të njëzetat e mia, unë isha një burrë rreptësisht dy deri në tre herë. Sa më shumë rritem, aq më shumë ndryshon.

Timothy Han i TIMOTHY HAN/EDICION thotë se duhet të spërkatni sa herë të doni.

Unë mendoj se njerëzit duhet të zotërojnë mënyrën se si mbajnë një aromë. Disa njerëz e duan atë delikate, dhe të tjerë e duan aq të fortë që fqinjët e tyre e dinë se çfarë kanë vendosur.

Të spërkasësh veten me parfum është një zakon i shtrenjtë dhe, sigurisht, disa prej nesh pëlqejnë të mbajnë më shumë se një parfum në të njëjtën kohë, kështu që a duhet t’i qasemi shtresave duke pasur parasysh një raport specifik? “Ne kemi një mantra që nuk ka rregulla, por vetëm zbulime emocionuese,” thotë Emma South, eksperte e aromave dhe stilit të jetesës në Jo Malone London.

Metoda është gjithashtu shumë personale, mund të zgjidhni të vendosni dy kolonja, ose të keni një shtresë bazë parfumi nga një larje trupi ose locion dhe më pas të spërkatni një aromë të ndryshme sipër. Rezultati do të jetë gjithmonë një shprehje e individualitetit dhe shijeve tuaja.

02. Spërkatni më shumë në ditët më të ftohta dhe më të ngrohta

Me afrimin e shpejtë të vjeshtës, ia vlen të merret parasysh se si ndryshimi i stinëve mund të ndikojë në fuqinë e një arome. “Kur është ftohtë, aroma nuk shfaqet aq mirë, ndërsa moti i nxehtë tenton t’i bëjë aromat më intensive, ndoshta një gjë e mirë,” thotë Han.

Vala e të nxehtit në fund të verës? Kushtet e nxehta dhe të lagështa mund të na bëjnë më të lumtur”, thotë South. “Riaplikimi i aromave të shijshme dhe freskuese është sigurisht i kënaqshëm në mot ngjitës dhe i arsyeshëm duke qenë se shkakton avullimin më të shpejtë të aromës.”

03. Përshtatuni për stilin, përqendrimin dhe madje edhe markën

Kolonjat priren të kenë përqendrimin më të lehtë të vajit të aromës dhe për këtë arsye mund të aplikohen më lirshëm, ndërsa parfumi mund të kërkojë vetëm sasinë më të vogël për të njëjtin projeksion,” thotë South.

Në Jo Malone London, ne përdorim një përqendrim më të lartë të vajrave aromatike në kolonjet tona.

Han shton se, aromat më pak të përqendruara shpesh duhet të vendosen më shpesh gjatë ditës. Eau de parfum duhet të vendoset vetëm dy here, një herë në mëngjes dhe një herë në mbrëmje.

04. Sa spërkatje janë tepër? Pyesni miqtë tuaj.

“Lodhja e nuhatjes” është reale dhe shfaqet pasi të keni vendosur një aromë të caktuar për një kohë, ku bëhet shumë më e vështirë për t’u dalluar tek ju. Ky zhvillim e bën më të lehtë teprimin, pra pse ndodh? “Truri juaj përshtatet me aromën tuaj personale dhe në mënyrë efektive nuk përshtatet më me të, në mënyrë që të vazhdojë të nuhasë erëra të tjera, si sinjalet paralajmëruese apo edhe ushqimin,” thotë Edward Bodenham, drejtor i parfumerisë në Floris Londra.

05. Ku të spërkatni – në trup, flokë apo në ajër?

“Ku të spërkasni është shumë individuale,” thotë Han. “Disa do të spërkasin një re dhe do të ecin në të, të tjerë do të spërkasin pikat e pulsit. Personalisht, e vendosa në kyçin e dorës dhe qafën pas veshit. Është gjithashtu mirë ta vendosësh atë në një shall, nëse je tipi që e vesh një të tillë.”

Bodenham është një adhurues i spërkatjes së gjoksit, pasi këto zona do të çlirojnë në mënyrë të qëndrueshme nxehtësinë nga trupi, gjë që do të lejojë aromën të rrezatojë dhe të shpërndahet mirë.

06. Cili është rasti?

Variablat e tjera që përcaktojnë strategjinë tuaj të spërkatjes janë koha e ditës dhe lloji i ngjarjes. Han e thotë thjesht: “Dëshiron që aroma të jetë më delikate në mënyrë që vetëm një i dashur ta nuhasë atë, apo dëshiron t’i bërtasësh botës?” Moltz ofron numra të përafërt:

Spërkatni në varësi të gjykimit tuaj, ose dy deri në katër për ditë, tre deri në pesë për mbrëmje, pesë deri në 10 nëse po martoheni.

07. Merrni parasysh ata që ju rrethojnë

“Unë kam një teze indiane që dikur spërkati rastësisht gjithë veten e saj, rrobat dhe të gjitha, me 14 spërkatje në një dyqan,” kujton Moltz. Ndërsa ne jemi të sigurt se ajo kishte erë të mrekullueshme, jo të gjithë e vlerësojnë aromën në të njëjtën mënyrë. Gratë shtatzëna kanë një nuhatje të mprehtë, kështu që aroma juaj më dehëse mund të jetë dhimbja e kokës e dikujt tjetër.

Në Japoni, për shembull, vendosja e aromës së fortë konsiderohet pak e vrazhdë, kështu që mbajeni spërkatjen në minimum, ndërsa vendet e tjera, veçanërisht në Lindjen e Mesme, pëlqejnë të lahen me të.

“E kam dëgjuar këtë për Japoninë dhe më duket kaq interesante”, thotë Roja Dove. “Kam kaluar tre vjet duke punuar në Lindjen e Mesme, ku jam magjepsur me aromat që kam hasur. Mendoj se është gjithmonë e sjellshme të tregosh respekt për vendet që viziton. Ne jemi ambasadorë të vendit nga vijmë dhe përshtypjet e para mund të kenë një ndikim të qëndrueshëm.”

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 57810 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE