Camille Herron thyen rekordin botëror në vrap, por zyrtarët nuk e quajnë të vlefshme!

vovalbania December 08, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.

Camille Herron e ka quajtur atë një “moment njëbrirësh” për sportin e ultravrapimit, një performancë që zgjeroi nocionin se çfarë mund të arrijnë gratë në garat e durimit. Kur Herron kaloi vijën e finishit në garën 100 milje të Jackpot Ultra Running Festival në Henderson, Nevada në shkurt, ajo e bëri këtë si fituese e plotë, madje duke mposhtur të gjithë konkurrentët meshkuj dhe në kohë rekord botëror.

Duke përfunduar garën me një ritëm mesatar mahnitës prej shtatë minutash e 37 sekondash për milje, koha e Herron prej 12 orë, 41 minuta dhe 11 sekonda ishte pothuajse një minutë e gjysmë më e shpejtë se rekordi i 100 miljeve që ajo vendosi në 2017.

Por përpjekjet e saj tani duket se janë të kota, të paktën për sa i përket librave të rekordeve. Në tetor, zyrtarët nga USA Track and Field (USATF) menduan se ishte i shkurtër me rreth 218 metra. Për Herron, lajmi ishte sa irritues aq edhe shqetësues. “Unë patjetër dua që të llogaritet si një rekord sepse kam vënë zemrën dhe shpirtin tim në atë performancë,” tha ajo për CNN Sport.

Ishte një moment historik për sportin.

Më shumë se nëntë muaj pas garës, Herron mbetet e bindur se ajo vrapoi të paktën 100 milje atë ditë. Është një pikëpamje e ndarë edhe nga bashkëshorti dhe trajneri i saj, Conor Holt.