Maroku bën histori në Kupën e Botës dhe fiton mbështetjen e një kontinenti të tërë!

vovalbania December 12, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.

Maroku hyri në histori të shtunën si skuadra e parë afrikane që arriti në gjysmëfinalen e Kupës së Botës, duke mposhtur Portugalinë 1-0 për të vazhduar ecurinë e saj të shkëlqyeshme në Katar. Youssef En-Nesyri shënoi golin e vetëm të ndeshjes, duke u ngritur më lart për të shënuar topin në rrjetë vetëm disa minuta para pjesës së parë, ndërsa mbrojtja e Marokut mbajti sërish portën e pastër.

Luanët e Atlasit janë bërë një nga historitë e turneut, duke mbajtur gjysmëfinalisten tjetër Kroacinë në një barazim në fazën e grupeve dhe duke mundur Belgjikën, Spanjën dhe tani Portugalinë në rrugën e tyre për në gjysmëfinale. “Më parë ishin vetëm marokenët që na mbështetën, tani janë afrikanët dhe arabët”, tha Walid Regragui para çerekfinales, duke iu referuar atmosferës elektrike që ka shoqëruar ekipin e tij në çdo ndeshje.

Dhe stadiumi Al Thumama ishte me brohoritje, daulle dhe bilbil të shtunën, sikur pothuajse një kontinent dhe rajon i tërë ishte brenda, duke parë ekipin e tyre që të bënte histori. Humbja për Portugalinë shënoi fundin e asaj që ka të ngjarë të jetë Botërori i fundit i Cristiano Ronaldos, pasi edhe ai nuk mundi të bënte një goditje në mbrojtjen e Marokut dhe mbeti në lot pas fishkëllimës së fundit.

Ndërkohë, Luanët e Atlasit e lëshuan në ajër Regragui në festën e tyre tashmë të shënuar të fitores. Herën e fundit që këto dy skuadra u takuan, në Kupën e Botës 2018, Ronaldo shënoi golin e vetëm të lojës. Këtë herë Ronaldo e nisi në stol për ndeshjen e dytë radhazi. Të dyja skuadrat filluan shkëlqyeshëm, me Portugalinë që dominonte topin, por nuk ishte në gjendje të prishte mbrojtjen e mirëorganizuar të Marokut, e cila ka pranuar vetëm një gol gjatë Katar 2022.