E mbani mend kur veshja e çmimeve “Grammy” e Jennifer Lopez ndihmoi në shpikjen e “Google Image Search”?!

vovalbania February 03, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
E mbani mend kur veshja e çmimeve “Grammy” e Jennifer Lopez ndihmoi në shpikjen e “Google Image Search”?!

Më shumë se dy dekada më parë, Jennifer Lopez ndryshoi internetin përgjithmonë kur veshi një fustan kaq të mrekullueshëm që frymëzoi inxhinierët për të ndërtuar “Google Image Search”. Ishte në ndarjen e çmimeve “Grammy” të vitit 2000, kur fustani “Versace” i printuar me gjethe palme smeraldi dhe blu të Lopez-it u bë një nga veshjet më të qëndrueshme të historisë së modës.

E prerë në mënyrë të ulët, dekolteja e fustanit ra pas kërthizës së Lopez dhe kishte një ndarje qendrore të dukshme. Çdo hap përpara ekspozonte akoma edhe më shumë trupin e saj dhe shikuesit vazhdonin të mendonin për integritetin strukturor të fustanit. Në 20 vjetorin e veshjes së tij, Jennifer tha për “Vogue”:

Fustani ishte mjaft provokues mendoj, për t’i bërë njerëzit me të vërtetë të interesuar. Kur hapej, të gjithë mendonin çfarë do të ndodhë më pas? Asgjë. Gjithçka është e bllokuar.

Ai u bë pyetja më e kërkuar në Google në atë kohë, sipas ish-CEO dhe kryetarit ekzekutiv të Google, Eric Schmidt.

Njerëzit donin më shumë sesa thjesht tekst. Por ne nuk kishim asnjë mënyrë të sigurt për t’i dhënë përdoruesve atë që dëshironin dhe ishte pikërisht JLo veshi atë fustan. Kërkimi i imazheve në Google lindi.

Në ditët para “Google Image Search”, çdo faqe e rezultateve do të përbëhej tërësisht nga lidhjet e faqes në internet dhe teksti. Fustani “Versace” ishte një moment i kulturës pop që duhej parë për t’u kuptuar. Ai ishte një nga tre fustanet e ofruara Lopez-it përpara shfaqjes së çmimeve nga stilistja e saj e atëhershme Andrea Lieberman. Dhe megjithëse fustani jeshil është bërë sinonim i Lopez-it, ajo nuk ishte e para e famshme që e veshi atë. I veshur fillimisht nga vetë stilistja Donatella Versace për Met Gala në 1999, fustani u vesh më vonë nga Geri Halliwell në vitin 2000, vetëm një muaj para Lopez. Por asnjë dalje nuk kishte shkaktuar një bujë të tillë si kur u mbajt në Grammy.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58052 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE