EMRI/ Humbje e madhe për muzikën, ndërron jetë kompozitori i madh

vovalbania April 02, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
EMRI/ Humbje e madhe për muzikën, ndërron jetë kompozitori i madh

Ka vdekur në moshën 71-vjeçare kompozitori i madh japonez Ryuichi Sakamoto. Ai u diagnostikua për herë të parë me kancer në vitin 2014.

Sakamoto dha koncertin e tij të fundit në fund të vitit 2022 dhe i informoi fansat e tij për shëndetin e tij.

EMRI/ Humbje e madhe për muzikën, ndërron jetë kompozitori i

Muzikanti i madh ndikoi si pak të tjerë në fushën e muzikës elektronike dhe do të hyjë në histori si kompozitor i disa veprave të mëdha, mes tyre shumë kolonave zanore të vlerësuara me çmime.

Sakamoto ka lindur në Tokio. Ai studioi kompozicionin në Universitetin e Arteve të Tokios, vazhdoi të njëjtën shkollë pasuniversitare dhe filloi të punojë si muzikant. Ai formoi YMO me Haruomi Hosono dhe Yukihiro Takahashi në 1978. Muzika inovative që përdor plotësisht sintetizuesit quhet ‘techno pop’ dhe ka krijuar një sensacion në Japoni dhe ka arritur suksese të tilla si shfaqje në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

Sakamoto u shfaq si aktor në filmin e vitit 1983 “Gëzuar Krishtlindjet në fushën e betejës” me regji të Nagisa Oshima dhe ishte përgjegjës për muzikën. Kënga me temë që ai kompozoi është ende e pëlqyer në mbarë botën.

Në vitin 1987 ai u shfaq në filmin e Bernardo Bertolucci, Perandori i fundit dhe ishte përgjegjës për muzikën. Ai fitoi një çmim Oscar për këngën më të mirë origjinale, një Golden Globe dhe një çmim Grammy ndërsa ishte anëtar i Orkestrës Magjike të Verdha.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 47131 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE