Ja se çfarë duhet të bëjmë çdo mbrëmje për një jetë më të shëndetshme

vovalbania April 08, 2023 0 koment 3 Mund të lexoni në minuta.
Ja se çfarë duhet të bëjmë çdo mbrëmje për një jetë më të shëndetshme

Përveç zakoneve të vlefshme që duhet të adoptojmë në rutinën tonë të mëngjesit për t’u siguruar që plakemi mirë, ka disa të tjera që mund të ndjekim në orët e mbrëmjes që garantojnë jetëgjatësi.

Shumica e këshillave për ndërtimin e zakoneve të shëndetshme dhe për të jetuar një jetë të gjatë përqendrohen në gjërat që mund të bëjmë në rutinën tonë të mëngjesit si një mëngjes ushqyes, disa minuta meditim, etj.

ADVERTISING

Edhe pse zakonet tona të mëngjesit janë shumë të rëndësishme për jetëgjatësinë, po aq e rëndësishme është ajo që bëjmë gjatë natës, theksojnë ekspertët. Për Dr. Veronica Rivera, asistent profesor i geriatrikës në Mount Sinai Hospital System (një rrjet spitalor në Nju Jork), ka disa gjëra që mund të bëjmë çdo natë për t’u siguruar që të fikim sa më shumë qirinj në tortën tonë të ditëlindjes.

Ne duhet të flemë gjithmonë në të njëjtën kohë

Konsistenca në orët e gjumit është një garanci e shëndetit të mirë dhe jetëgjatësisë , pasi është treguar se gjumi cilësor rrit veprimin efektiv të qelizave të bardha të gjakut. Qelizat e bardha të gjakut ose leukocitet janë qeliza të sistemit imunitar, të cilat janë të ngarkuara me rolin e mbrojtjes së organizmit nga infeksionet.

Përveç kësaj, gjumi adekuat dhe cilësor siguron funksionimin e mirë të trurit, mbron kujtesën dhe rrit aftësinë për të mësuar, faktorë të nevojshëm për trurin me kalimin e moshës.

Ne duhet t’i kushtojmë vëmendje higjienës së gjumit

Me fjalë të thjeshta, kjo do të thotë që ne e mbajmë temperaturën e dhomës afër 18 gradë Celsius dhe sigurohuni që të flemë në errësirë.

Gjithashtu shmangim shikimin e televizorit apo punën në shtrat dhe jemi kujdesur që të mos pimë alkool pak para gjumit apo kafe në orët e vona të pasdites.

Dr. Rivera thekson se higjiena e gjumit bëhet më e rëndësishme me kalimin e kohës, pasi ndryshimet dhe çrregullimet fiziologjike (p.sh. pagjumësia) që ndodhin me plakjen ndikojnë në gjumin e të moshuarve.

Ne duhet të hamë një meze të lehtë para gjumit

Një copë fruta, kos me pak yndyrë ose disa arra është një opsion më i mirë për një meze të lehtë të mbrëmjes sesa një rostiçeri me sheqer, akullore ose pije me sheqer. Këto të fundit janë të pasura me karbohidrate që mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit, thekson doktor Rivera.

Shtrirje të vlefshme

Një shtesë e rëndësishme në rutinën e mbrëmjes që mund të jetë e vlefshme për procesin e plakjes është streçimi në mbrëmje.

Disa minuta shtrirje para gjumit ndihmojnë në reduktimin e stresit dhe rritjen e relaksimit – dy faktorë të dobishëm për cilësinë e gjumit – por gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve që vijnë me moshën.

Ushtrimi i ekuilibrit

Mund të duket e çuditshme të qëndrosh në njërën këmbë gjatë larjes së dhëmbëve, por ky ushtrim i thjeshtë ekuilibri ndihmon në reduktimin e rrezikut të rënies që rritet me moshën.

Larja me furçë dhe pastrimi i dhëmbëve me fill

Higjiena e mirë orale çdo ditë dhe veçanërisht para se të shkoni në shtrat ndihmon në mbrojtjen e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve nga infeksionet serioze si gingiviti i avancuar ose ndryshe periodontiti.

Si lidhet kjo me jetëgjatësinë?

Rritja e baktereve të dëmshme të gojës dhe inflamacioni për shkak të periodontitit mund të ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm p.sh. sëmundje kardiovaskulare, goditje në tru, endokardit dhe pneumoni sipas klinikës Mayo.

Ecni pas darkës

Një shëtitje e shkurtër pas darkës, rreth pesë minuta, ndihmon në parandalimin e rritjes së sheqerit në gjak dhe përmirësimin e metabolizmit të glukozës, sipas një meta-analize të publikuar në Sports Medicine.

Ky është një këshillë e vlefshme për ata që monitorojnë sheqerin në gjak për shkak të diabetit. Prandaj, një shëtitje e shkurtër mund të bëjë mrekulli për shëndetin kardiometabolik dhe rrjedhimisht për jetëgjatësinë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 47625 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE