Kurorëzimi historik i mbretit Charles, çfarë do të ndodhë sot në ceremoninë mbresëlënëse

vovalbania May 06, 2023 0 koment 5 Mund të lexoni në minuta.
Kurorëzimi historik i mbretit Charles, çfarë do të ndodhë sot në ceremoninë mbresëlënëse

Të gjithë sytë e planetit janë përqendruar te kurorëzimi historik i mbretit Charles III  dhe gruas së tij Camilla, e cila do të marrë zyrtarisht titullin Mbretëreshë të shtunën e 6 majit.

Kurorëzimi i çiftit mbretëror britanik do të bëhet në Westminster Abbey dhe do të marrin pjesë 2300 të ftuar, duke përfshirë mbretër dhe mbretëresha nga e gjithë bota, nga kontinenti i vjetër deri në Butan, krerë shtetesh, anëtarë të britanikëve. aristokracia dhe anëtarët e shquar të familjes mbretërore.

Megjithatë, 70 vjet më parë, në kurorëzimin e mbretëreshës së ndjerë Elizabeth, në vitin 1953, personalitetet ishin 8000, por Mbreti i ri në një pritje vezulluese të premten mbrëma mirëpriti disa gjakblu dhe zyrtarë shtetërorë që nuk morën ftesë për ceremoninë e kurorëzimit të tij.

Westminster Abbey is ready for the #Coronation of King Charles III and Queen Camilla. pic.twitter.com/LfS3wJBK4k

— The Royal Family (@RoyalFamily) May 5, 2023

74 -vjeçari Charles, djali i madh i mbretëreshës Elizabeth, priti stoikisht për dekada për të pasuar nënën e tij në fron.

Trashëgimtari më jetëgjatë në historinë britanike pas vdekjes së Elizabeth në moshën 96-vjeçare shtatorin e kaluar u shpall mbret pa një kurorëzim zyrtar. Kurorëzimi është një ceremoni fetare simbolike ku kurora vendoset në kokën e monarkut, zyrtarizon rolin e tij si kreu i Kishës së Anglisë dhe në të njëjtën kohë simbolizon transferimin e titullit dhe fuqive që rrjedhin prej tij.

Pra, megjithëse Charles u bë mbret pas vdekjes së Elizabeth, momenti zyrtar i mbretërimit të tij fillon menjëherë pas kurorëzimit të tij. Pallati Buckingham ka konfirmuar se ceremonia e kurorëzimit  do të zhvillohet në Westminster Abbey, i njëjti vend me funeralin e Elizabeth, të shtunën më 6 maj në orën 11:00.

Me përjashtim të Eduardit V dhe Eduardit VIII, të gjithë mbretërit e Anglisë janë kurorëzuar në abaci, i pari ishte Uilliam Pushtuesi në vitin 1066. Të gjithë monarkët nga Henri III deri te George janë varrosur në të njëjtin vend në 1820, në Shën Gjergj në Kështjellën Windsor.

‘Let us approach the throne of grace with boldness, so that we may receive mercy and find grace to help in time of need.’
Hebrews 4: 16 pic.twitter.com/X6yURmURwt

— Westminster Abbey (@wabbey) May 5, 2023

 

Karroca e çiftit mbretëror do të ndjekë rrugën nga Mall përmes Sheshit Trafalgar dhe përgjatë Rrugës Parlamentare deri në Westminster Abbey. Ceremonia do të kryhet nga Kryepeshkopi i Canterbury-t dhe përbëhet nga gjashtë etapa, raporton abcnews.al.

 • Njohja. Në këtë fazë Charles do të qëndrojë pranë Kryetarit të Kurorëzimit dhe Kryepeshkopi i Canterbury-t do ta prezantojë atë me të pranishmit, të cilët do të thërrasin ” Zoti e ruaj mbretin Charles!” .
 • Karrigia e kurorëzimit është prej lisi dhe jashtëzakonisht e brishtë pasi është 700 vjeçare.

 • Charles do të bëjë një betim për Kishën e Anglisë dhe Ligjin, ndërsa Kryepeshkopi i bën atij 4 pyetje të cilave mbreti u përgjigjet duke pohuar besimin e tij në fenë protestante.
 • Charles ulet në karrigen e kurorëzimit dhe Kryepeshkopi e lyen atë me vajin e shenjtë nga Jeruzalemi. Ky është një moment privat që nuk do të kapet nga kamertat.
 • E njëjta gjë kishte ndodhur në kurorëzimin e Elizabeth në 1953

 • Mbretit do t’i jepen dy skeptra dhe një rruzull. Këto janë skeptri i Sovranit me pëllumbin, i cili simbolizon rolin shpirtëror të monarkut, dhe skeptri i Sovranit me kryqin, i cili simbolizon autoritetin e përkohshëm të mbretit dhe qeverisjen e mirë. Sfera simbolizon autoritetin fetar dhe moral. Unaza e kurorëzimit do të vendoset edhe në gishtin e Charles.  Kryepeshkopi do të vendosë kurorën e Shën Eduardit në kokën e Karlit.
 • Kurorëzimi. Gjatë kurorëzimit, Kryepeshkopi duke iu drejtuar mbretit të ri thotë: “I njëjti Zot, froni i të cilit është i përjetshëm, ta ruajë me virtyt fronin tënd, i cili do të jetë i qëndrueshëm në përjetësi”.
 • Është një proces historik në të cilin princat dhe princeshat e gjakut, kryepeshkopi dhe fisnikët e shquar gjunjëzohen para monarkut dhe i deklarojnë besnikërinë e tyre.
 • Gjatë ceremonisë së kurorëzimit të Charles, procesi do të fillojë me një homazh për Kishën, më pas për gjakun mbretëror (me princin William si protagonist të ceremonisë) dhe më pas kushdo nga audienca mund të marrë pjesë në ceremoni, raporton abcnews.al.

  Pas përfundimit të kurorëzimit të Charles III, do të vijojë ceremonia e kurorëzimit të bashkëshortes Camilla, e cila tashmë do të quhet mbretëreshë.

  This is the cope that will be worn by our Dean, the Very Reverend Dr David Hoyle, at tomorrow’s #Coronation.
  Made from crimson velvet and decorated with embroidered flowers and stars, the cope was made for the coronation of Charles II in 1661 and is the oldest in our collection. pic.twitter.com/vek60RVHme

  — Westminster Abbey (@wabbey) May 5, 2023

   

  Një titull që ngre shumë pikëpyetje, pasi e ndjera Elizabeth kishte shprehur dëshirën që Camilla të merrte titullin e gruas mbretërore, ndërsa i ndjeri Princi Filip, kur Elizabeth u kurorëzua mbretëreshë, mori titullin princ, megjithëse vinte nga një familje.

  Camilla do të mbajë kurorën e përdorur në kurorëzimin e Mbretëreshës Mari në 1911. Kjo është gjyshja e Mbretëreshës Elizabeth. Camilla do të bashkohet në ceremoni nga dy zonja të nderit, motra e saj Annabelle Elliott dhe shoqja e saj e ngushtë Lady Lansdon, raporton abcnews.al.

  Tre nipërit e çiftit mbretëror do të kenë role dytësore në ceremoninë e kurorëzimit. Ata janë binjakët 13-vjeçarë Gus dhe Luis Lopez, djemtë e vajzës së saj, Laura Lopez, dhe 12-vjeçari Freddie Parker Bowles, djali i djalit të saj Tom. Nipi i motrës së saj, 10-vjeçari Arthur Elliott, do të ketë një rol dytësor.

  Roli i Princeshës Anne në ceremoninë e kurorëzimit do të jetë i rëndësishëm. Ajo do të ketë rolin e një roje të shtëpisë mbretërore (Gold Stick in Ëaiting) dhe si një kalorës i mprehtë që në fëmijëri do të ndjekë karrocën mbi kalë i veshur me uniformë ushtarake, e cila do të transportojë Mbretin dhe Camilla nga Abbey në Buckingham Palace.

  Pas ceremonisë së kurorëzimit, Mbreti dhe Mbretëresha do të kthehen në Pallatin Buckingham këtë herë me Karrocën e Artë, ndërsa do të shoqërohen nga anëtarë të tjerë të familjes mbretërore duke përfshirë Princin William, Princeshën e Uellsit dhe tre fëmijët e tyre, 9-vjeçarë.

  Princi George, i cili do të luajë një rol kyç në ceremoninë e kurorëzimit, princesha 8-vjeçare Charlotte dhe 4-vjeçari, princi  Louis. Pas mbërritjes në Buckingham Palace anëtarët e familjes,  do të shfaqen në ballkonin e pallatit, ku do të përshëndesin turmat. Për momentin nuk dihet nëse do t’i bashkohet edhe Princi Harry, i cili ka udhëtuar nga SHBA-ja në Londër për të marrë pjesë në ceremoninë e kurorëzimit të mbretit.

  Gruaja e tij, Meghan Markle, nuk e shoqëroi pasi ai qëndroi në Kaliforni me dy fëmijët, Archie dhe Lilybet -Diana. Në fakt, në të njëjtën ditë me kurorëzimin e gjyshit të tij, Princi Archie ka ditëlindjen dhe mbush 4 vjeç.

  Biletë:

  vovalbania

  Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

  Total 47132 ka shpërndarë postimin.
  MEDIAT SOCIALE