Problemet më të shpeshta shëndetësore që shfaqen gjatë pushimeve

vovalbania July 18, 2023 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Problemet më të shpeshta shëndetësore që shfaqen gjatë pushimeve

Udhëtarët shpesh përballen me disa probleme të zakonshme shëndetësore kur shkojnë me pushime. Farmacisti Niamh McMillan ndan disa këshilla se si të qëndroni në formë gjatë pushimeve dhe cilat produkte mund të parandalojnë problemet e udhëtimit.

Probleme me tretjen

Me sa duket, ky problem nuk është i rrallë për ata që udhëtojnë jashtë vendit. Sipas Niamh, problemet me tretjen mund të ndodhin kur vizitoni vende që kanë standarde më të ulëta të higjienës ushqimore, pajisje sanitare të papërshtatshme dhe akses të kufizuar në ujë të pastër.

– Siklet i rëndë dhe diarreja e udhëtarëve janë disa nga problemet më të zakonshme shëndetësore që ndodhin gjatë udhëtimit, kështu që është e rëndësishme të siguroheni që sistemi juaj imunitar të jetë i fortë – sipas Niamh.

Për t’i bërë pushimet tuaja sa më relaksuese dhe argëtuese siç duhet, Niamh ju këshillon të pini lëngje rregullisht dhe të mbani produkte rihidratimi.

Pickimet e insekteve

Kafshimet e insekteve gjatë pushimeve mund të jenë tepër të bezdisshme dhe të dhimbshme. Ka disa gjëra që mund të bëni për të shmangur këtë.

“Sigurohuni që të mbuloni lëkurën tuaj nëse jeni jashtë gjatë kohës së ditës kur insektet janë veçanërisht aktive, si lindja apo perëndimi i diellit, dhe aplikoni repelent ndaj insekteve në lëkurën e ekspozuar”, këshillon ajo.

Gjithashtu rekomandohet të shmangni produktet me aroma të forta, si parfumet dhe shampo, pasi ato mund të tërheqin insektet.

Sytë e irrituar

– Kur jemi me pushime, ka një sërë faktorësh që mund të na shkaktojnë acarim të syve, si era e detit, uji i kripur, rrezet e diellit madje edhe klima. Klima luan një rol të rëndësishëm në sa rehat ndihen sytë tuaj, thotë Niamh.

Megjithëse instinkti juaj i parë është të tërhiqeni në një dhomë me ajër të kondicionuar, Niamh beson se kjo nuk është gjithmonë zgjidhja më e mirë pasi ndryshimi mund të shkaktojë tharje të syve. Kjo është arsyeja pse ai rekomandon marrjen e pikave të syve.

Problemet e buzëve

Shumica prej nesh e dinë se duhet të përdorim krem ​​kundër diellit kur mbërrijmë në vende me diell për të shmangur djegiet e dhimbshme. Megjithatë, shumë do të harrojnë të kujdesen për buzët e tyre.

– Buzët e dikujt janë shumë të ndjeshme ndaj rrezeve UV të diellit. Buzët kanë një shtresë të hollë të lëkurës dhe janë një nga pjesët më të cenueshme të trupit, sepse ato janë gjithmonë të ekspozuara ndaj diellit kur një person është jashtë – thotë Niamh.

Ajo këshillon që gjithmonë të aplikoni një balsam mbrojtës për buzët me SPF të paktën 30 minuta para daljes dhe mos harroni ta riaplikoni gjatë gjithë ditës, veçanërisht pasi keni ngrënë ose pirë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 48128 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE