Ja sa kushton ‘fotoja e fustanit fluturues’ që po bën namin në Instagram!

vovalbania July 24, 2023 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Ja sa kushton ‘fotoja e fustanit fluturues’ që po bën namin në Instagram!

Është një foto me siguri që do të rrisë pëlqimet në Instagram: një sfond i qartë i qiellit blu, një vështrim në oqeanin e qetë dhe një fustan shumëngjyrësh që ngrihet lart në erë. Këto imazhe, të njohura si ‘fotot e fustanit fluturues’, nisën kryesisht në ishullin piktoresk grek të Santorinit, me ndërtesa të zbardhura dhe detin safir që ofron sfondin e përsosur për fustanellët tërheqëse me trena të mëdhenj. Por që atëherë ato janë bërë të njohura në pika të tjera turistike, si Hawaii, Dubai dhe Xhamajka.

Duket sikur ato mund të shfaqen në një revistë të modës së nivelit të lartë, imazhet janë bërë gjithnjë e më të zakonshme, me disa biznese që tani nuk ofrojnë asgjë tjetër veçse ‘fotosesione me fustan fluturues’. Duke folur për FEMAIL, Stacey Williams, një fotografe me bazë në ishullin Oahu, Hawaii, filloi biznesin e saj kushtuar trendit në prill 2021, duke rezervuar zakonisht 12 deri në 15 fotosesione në muaj, të cilat i kushtojnë klientëve nga 800 dollarë (622 £) plus taksa.

Klientët e saj (nga mosha 30 deri në 50 vjeç dhe të vendosur në të gjithë botën) kanë rezervuar lojëra elektronike deri në qershor 2024 tashmë – kështu që mania duket se nuk tregon shenja të ngadalësimit. Ajo shpjegoi se si xhirimet ‘fuqizuese’ shpesh rezervohen për ditëlindje të rëndësishme, si dhe fotot familjare, përvjetorët dhe për të festuar ndryshimet e mëdha të jetës. Fotografja tha:

Ndërsa shumë janë në kërkim të atij imazhi të bukur për ta postuar në Instagram ose për ta varur në mur, shumica e klientëve tanë po e bëjnë këtë për përvojën. Ky mund të jetë udhëtimi i tyre i parë i vetëm dhe ata duan ta festojnë atë dhe të ndihen të fuqizuar, ose duan të festojnë diçka që kanë arritur ose kapërcyer në jetë. Kur fillova këtë biznes dhe fillova të punoja me fustanet fluturues, kurrë nuk e dija se çfarë do të kishin ato për klientët tanë. Shumë luftojnë me pasiguritë, megjithatë ka diçka vërtet të veçantë në atë se sa bukur ndiheni kur vishni këtë fustan të gjatë treni dhe ndjeni erën që rrjedh nëpër të.

Stacey e cila furnizon fustanet për klientët e saj dhe ndihmon në planifikimin e vendndodhjes ose transportit, artistët e grimit dhe madje edhe pamjet me dron – fillimisht donte që fustani i saj i kuq fluturues ta përdorte gjatë udhëtimeve të saj nëpër botë. Ajo shpjegoi:

Megjithatë, sapo e vesha fustanin, menjëherë e kuptova se duhej t’ia ofroja çdo gruaje tjetër atje.

Doja që ato të ndiheshin aq të mahnitshme sa unë në të dhe gjithashtu u frymëzova në mënyrë krijuese për të kapur imazhe të këtyre fustaneve kundër peizazheve të Hawaiit.

 

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 26332 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE