Shuhet në moshën 87-vjeçare regjisori i “The Exorcist” William Friedkin!

vovalbania August 08, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Shuhet në moshën 87-vjeçare regjisori i “The Exorcist” William Friedkin!

Fatkeqësisht ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare regjisori i filmit klasik horror “The Exorcist”, William Friedkin. Fituesi i çmimit të Akademisë, arriti suksesin mbi të gjitha me “The Exorcist”, një film i vitit 1973. Filmat e tjerë të tij të famshëm përfshinin thrillerin e krimit “The French Connection”, i cili fitoi pesë çmime Oscar, përfshirë regjisorin më të mirë.

Vdekja u njoftua nga gruaja e tij, ish-producentja dhe drejtuesja e studios Sherry Lansing, ndërsa mesazhet ngushëlluese nga të famshmit filluan të përhapen në rrjetet sociale. I konsideruar si një nga regjisorët më të admiruar të viteve 70-të, filmi i fundit i Friedkin është “Killer Joe”, i vitit 2011.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 26372 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE