8 arsyet kryesore se pse duhet të konsumoni më shpesh sardele!

vovalbania August 13, 2023 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
8 arsyet kryesore se pse duhet të konsumoni më shpesh sardele!

Peshku është një ushqim që shijohet dhe konsumohet në mbarë botën. Sardelet e freskëta, duke qenë një nga më të sigurtat dhe më ushqyeset, janë një prej llojeve më të pëlqyera të peshkut. Megjithatë, të gjitha përfitimet e mahnitshme shëndetësore të sardeles mund të mos njihen sa duhet. Sardelja është një peshk që përmban acide yndyrore esenciale me zinxhir të gjatë omega-3, zink dhe vitamina gjithashtu është një burim i mirë i kalciumit dhe i shumë lëndëve ushqyese të tjera kardioprotektive të cilat sigurojnë shëndet të mirë të zemrës dhe ruajnë presionin e gjakut. Ato janë të gjithanshme dhe mund të shijohen si të freskëta ose të konservuara. Për më tepër, sardelet konsiderohen të lira në krahasim me llojet e tjera të peshkut. Për shkak të pasurisë së tyre ushqyese, përfshirja e sardeles në dietën tuaj mund të jetë një zgjedhje e shëndetshme e të ushqyerit.

Ju njohim me përfitimet shëndetësore të cilat janë mjaft të rëndësishme kur konusmojmë ose kur sardelet i bëjmë pjesë të dietës sonë ushqimore.

Të pasura me kalcium

Përmbajtja e kalciumit në 100 g sardele është e barabartë me kalciumin që gjendet në 400 ml qumësht. Kështu, konsumimi i 2-3 porcioneve sardele në javë mund të jetë një opsion i mirë për ata që kërkojnë alternativa për të konsumuar qumësht. Njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës mund të përfitojnë gjithashtu nga përfshirja e sardinës në vaktet e tyre. Përfitimi i shtuar është se kalciumi është thelbësor për shëndetin e kockave, dhe 99% e përmbajtjes së kalciumit ruhet gjithashtu në indet e tyre. Pra, nëse po kërkoni të kompensoni përmbajtjen e kalciumit në trupin tuaj, sardelet janë një shtesë e shkëlqyer për zgjedhjen tuaj dietike.

Të dobishme për hipertensionin

Sardelet janë të pasura me aminoacide, si arginina dhe taurina, të cilat të dyja janë efektive për rezistencën kardiometabolike dhe ndaj insulinës. Konsumimi i sardeles të paktën dy herë në javë mund të parandalojë hipertensionin dhe stresin oksidativ, veçanërisht te të moshuarit. Këto gjithashtu kanë një ndikim në koagulimin dhe sistemin kardiovaskular. Pra, nëse shqetësimi juaj është hipertensioni, mund të provoni gjithashtu të përfshini sardelet në vaktet ushqimore.

Përmbajtja e lartë e proteinave

Sardelet janë një burim i mirë proteinash dhe përmbajnë proteina lehtësisht të tretshme që përmbajnë të gjitha aminoacidet. Për shkak të pasurisë së tyre proteinike, ato janë të mira për mirëqenien fizike dhe mendore, duke përfshirë reduktimin e sëmundjeve koronare të zemrës dhe goditjeve në tru.

Anti-inflamator

Sardelet përmbajnë yndyrë të lartë omega-3 dhe kanë veti anti-inflamatore si dhe antioksidante që rrisin rrjedhshmërinë e membranës, rrisin numrin e receptorëve të insulinës. Në fakt, sardelet konsiderohen ndër disa nga ushqimet më të mira anti-inflamatore.

Përmirëson nivelet e kolesterolit

Vaji i sardeles është provuar të jetë mjaft efektiv në përmirësimin e niveleve të kolesterolit. Nëse keni probleme me kolesterolin, sardelet janë zgjidhja e duhur.

Kontroll i obezitetit

Për shkak të pasurisë së tyre me aminoacide thelbësore, sardelet mund të kontribuojnë në humbjen e peshës dhe reduktimin e lipideve, dhe nga ana tjetër, të minimizojnë komplikimet që lidhen me obezitetin.

Të pasura me kalium

Sardelet konsiderohen si një burim i rëndësishëm i kaliumit. Përveç normalizimit të presionit të gjakut, ato konsiderohen gjithashtu efektive për nxitjen e relaksimit muskulor vaskular. Pra, tani keni gjetur një burim tjetër të mirë të kaliumit.

Të pasura me hekur

Sardelet përmbajnë një sasi të madhe hekuri. Ato konsiderohen efektive për njerëzit që nuk duan të konsumojnë mish. Përveç kësaj, sardelet konsiderohen mjaft të dobishme për menaxhimin e sëmundjeve koronare të zemrës, dështimit të zemrës, hipertensionit pulmonar si dhe sëmundjeve të tjera kronike.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 47621 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE