Suedia bën histori në Kupën e Botës për femra, teksa Kosovare Asllani realizon golin vendimmarrës!

vovalbania August 19, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.

Ka qenë një Kupë Botërore që ka bërë histori dhe ka ndryshuar lojën për Australinë, por pjesëmarrja e Matilda-s në turne përfundoi në një humbje 2-0 ndaj Suedisë në play-offin e vendit të tretë të shtunën. Megjithatë, kjo ndeshje shënoi kufij të rinj për futbollin e femrave në Australi pas një Kupe Bote që ka parë maninë e futbollit të mbërthyer kombin ndërsa Matildas arriti rezultatin e saj më të mirë ndonjëherë në turne.

Askush nuk dëshiron të paraqitet në playoff-in e vendit të tretë dhe normalisht prodhon një atmosferë të heshtur, por e tillë ka qenë mbështetja për ta në këtë Kupë Bote saqë edhe pasi Suedia kishte marrë një epërsi të pakontestueshme 2-0, turma e kapaciteteve në Brisbane ende brohoriste.  Por edhe përballë kësaj atmosfere partizane, Suedia e shfaqi klasin e saj si penallti nga Fridolina Rolfö në pjesën e parë dhe një gol i shkëlqyeshëm i kapitenes Kosovare Asllani siguroi fitoren dhe vendin e tretë.

Suedia dominon

Suedia kishte më të mirën nga shkëmbimet e hershme, duke i detyruar Matildas të heqin topin dhe duke dominuar posedimin. Blågult kishin treguar qëllim që në minutën e parë, pasi Stina Blackstenius kaloi mbrojtjen australiane, u kap në pasimin e Asllanit dhe gjuajti në portë, por një pritje me zhytje nga portieri australian Mackenzie Arnold e shmangi rrezikun.

Dhe megjithëse Australia fillimisht ishte e kufizuar në kundërsulm, dukej sikur batica kishte filluar të ndryshonte pasi bluzat e Matildas-ve kaluan në drejtim të sipërm dhe mbajtën një periudhë presioni për mbrojtjen suedeze. Më pas, pikërisht kur Matildas po gjenin një terren në lojë, Suedia goditi një çekiç në minutën e 30-të kur gjyqtari ndihmës i videove (VAR) akordoi një penallti kundër Australisë për kontakt në zonë.