Lamine Yamal bëhet lojëtari më i ri në La Liga në shekullin e 21-të!

vovalbania August 21, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.

Lamine Yamal, lojtari më i ri që ka luajtur ndonjëherë për FC Barcelona në La Liga, tani ka bërë debutimin e tij të plotë për klubin në vetëm 16 vjeç e 38 ditë. Duke bërë debutimin e tij të plotë në ndeshjen e së dielës kundër Cádiz CF, Yamal u bë gjithashtu lojtari më i ri që nisi në La Liga në shekullin e 21-të. Tranjeri i Barçës, u tha gazetarëve pas ndeshjes:

Unë mendoj se ai është shumë i pjekur dhe tashmë mund të bëjë diferencën për ne. Ne duhet të kujdesemi për të, por unë mendoj se ai është gati dhe nuk kam frikë t’u besoj të rinjve.

Për të mbyllur fillimin historik të Yamal, Barça shënoi dy gola vonë për të vulosur një fitore 2-0 kundër Cádiz për të fituar fitoren e saj të parë të sezonit 2023-24 La Liga. Pavarësisht se nuk ishte në maksimumin e saj, skuadra e Xavi gjeti një mënyrë për të fituar me të riun Pedri që hapi rezultatin në minutën e 82-të përpara se Ferran Torres të dyfishonte epërsinë e Barçës me një goditje në kohë dëmtimi.

Dukej sikur topi nuk do të hynte sot dhe u bë. Ne parashikuam se ishte një ditë për të mbajtur shumë topin dhe në pjesën e dytë ishim më të duruar, ishim më të mirë në lojën pozicionale, rrezikuam dhe një pasim nga İlkay Gündoğan te Pedri na dha atë që kishim nevojë.

Fitorja ishte jetike për Barçën pasi kampioni i La Ligës pati vështirësi në ndeshjen e parë të sezonit kundër Getafe CF. Barça barazoi 0-0 në hapjen e sezonit, ku gjithashtu u reduktua në 10 lojtarë pasi Raphinha u shkarkua në pjesën e parë. Megjithatë, përjashtimi i brazilianit i dha Yamal një mundësi për të luajtur yll dhe adoleshenti rezultoi të ishte një shkëndijë e ndritshme në fitoren e Barçës të dielën. Sezonin e kaluar në moshën 15 vjeç, nëntë muaj e 16 ditë, Yamal bëri debutimin e tij për Barçën pasi hyri si zëvendësues për Gavi gjatë fitores 4-0 kundër Real Betis në prill.