Kjo ndeshje volejbolli vendos rekord botëror për pjesëmarrje në një ngjarje sportive të grave!

vovalbania August 31, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.

Stadiumi Memorial ishte vendi ku duhej të ishte të mërkurën mbrëma, kur ekipi i volejbollit për femra të Universitetit të Nebraskës priti kundërshtarin Omaha në shtet. Pjesëmarrja zyrtare prej 92.003 në Lincoln, në atë që normalisht është stadiumi i futbollit të universitetit, vendosi rekordin botëror për turmën më të madhe të shpallur në një ngjarje sportive të grave, sipas shkollës.

Rekordi i mëparshëm u vendos në prill 2022, kur 91,648 tifozë futbolli në Barcelonë, Spanjë, u mblodhën për të dëshmuar një gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve të UEFA-s midis Barcelonës dhe Wolfsburgut në Camp Nou. Trev Alberts, drejtori i atletikës i shkollës, iu drejtua turmës së Nebraskës pas ndeshjes në natyrë, të cilën pesë herë kampionët kombëtarë e fituan 25-14, 25-14, 25-13.

Nebraska ka bazën më të mirë të tifozëve në botë, tifozët më të mirë të volejbollit në botë. Dhe po mendoja këtë mëngjes, ka vetëm tre gjëra që mbyllin Universitetin e Nebraskës: 1) stuhitë e borës, 2) Covid, 3) Volejbolli i Nebraskës në stadium. Pra studentë, ju mirëpresim. … Nga një prej lojtarëve tanë, ajo tha sonte, ‘E pamundura është e mundur.’ Prandaj faleminderit shumë. Nuk ka vend si Nebraska.

Pjesëmarrja e mëparshme rekorde në SHBA për një ngjarje sportive për femra ishte 90,185 për finalen e Kupës Botërore të futbollit Shtetet e Bashkuara-Kinë në korrik 1999 në Rose Bowl në Pasadena, Kaliforni. Gjatë asaj që shkolla e quajti “Dita e Volejbollit”, turma që vendosi rekord bëri një ovacion të zhurmshëm për ekipin e volejbollit të renditur të katërt në Nebraska, ndërsa lojtarët dolën në fushë.

Huskers (4-0) kanë shitur një rekord të NCAA-së 306 ndeshje radhazi të sezonit të rregullt. Megjithatë, ndeshja e së mërkurës nuk do të llogaritet në seri sepse nuk u luajt në fushën e Qendrës Sportive të ekipit Bob Devaney. Përpara të mërkurës, pjesëmarrja më e madhe e shpallur në një ndeshje volejbolli të NCAA ishte 18,755, kur Nebraska luajti me Wisconsin në finalen e NCA A në Nationwide Arena në Columbus, Ohio, në dhjetor 2021. Kapaciteti i stadiumit për futboll është renditur në 85,458.