Mbretëresha daneze Margrethe II njofton abdikimin nga froni Live në TV gjatë urimit të fundvitit!

vovalbania January 01, 2024 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Mbretëresha daneze Margrethe II njofton abdikimin nga froni Live në TV gjatë urimit të fundvitit!

Mbretëresha e Danimarkës Margrethe II ka njoftuar abdikimin e saj të papritur në një fjalim televiziv ku supozohej t’u uronte qytetarëve të saj gëzuar Vitin e Ri 2024. Monarkja zyrtarisht do të japë dorëheqjen më 14 janar, në 52-vjetorin e mbretërimit.

Unë do t’ia lë fronin djalit tim, princit të kurorës Frederik.

83-vjeçarja është mbretëresha e vetme në fuqi në botë dhe monarkja aktuale me shërbimin më të gjatë në Evropë, duke marrë fronin pas vdekjes së babait të saj, mbretit Frederik IX në 1972. Margrethe II u shpreh se vendimi ishte marrë pas një periudhe reflektimi pas operacionit që kreu në shpinë në fillim të vitit 2023.

Kirurgjia natyrshëm më bëri të mendoj për të ardhmen, nëse kishte ardhur koha për t’ia lënë përgjegjësinë brezit të ardhshëm. Kam vendosur që tani është koha e duhur.

Mbretëresha Margrethe II falënderoi publikun danez për mbështetjen e tyre ndër vite. Kryeministrja Mette Frederiksen falënderoi mbretëreshën për shërbimin e saj.

Në emër të të gjithë popullsisë, do të doja të falenderoja nga zemra Madhërinë e Saj Mbretëreshën për përkushtimin e përjetshëm dhe përpjekjet e palodhura për Mbretërinë. Edhe pse detyra dhe pozita e regjentit është dhënë për më shumë se 1000 vjet, është ende e vështirë të kuptohet se tani ka ardhur koha për një ndryshim froni.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58477 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE