Nëse shkoni në Suedi këto 4 destinacione duhet t’i vizitoni me patjetër!

vovalbania August 05, 2022 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Nëse shkoni në Suedi këto 4 destinacione duhet t’i vizitoni me patjetër!

Keni planifikuar ose keni menduar që të vizitoni një prej vendeve skandinave brenda këtij viti?! Nëse po, ne ju sugjerojmë të vizitoni Suedinë. Një vend mjaft i bukur por edhe shumë interesant për të zbuluar shumë gjëra unike. E nëse nuk e dini nga t’ia filloni, ne do t’ju japim disa ide që mund t’i ndiqni për të planifikuar atë udhëtim që keni menduar prej kaq kohësh. Përveç qyteteve dhe zonave pyjore me liqenet e tyre, ju mund të shijoni dritat dhe një gastronomi që do t’ju duket si një ëndërr.

Stokholm

Një nga ndalesat e para duhet të bëni është Stokholmi. Njihet si “Venecia e Veriut”, sepse përbëhet nga kanale dhe ura përkatëse që e bëjnë këtë vend një nga gjërat më të rëndësishme dhe më të bukura. Si kryeqytet është një nga vendet më të mëdha dhe përbëhet nga 14 ishuj. Gjithashtu, nuk mund të mungojnë muzetë e tij dhe sigurisht, pjesa e qytetit të vjetër ku do të shihni Pallatin Mbretëror ose atë të njohur si Kisha Gjermane. Sigurisht, nëse doni më shumë pika turistike në formën e atraksioneve, mund të shkoni edhe në Djurgarden.

Pallati Drottningholm

Edhe pse është e vërtetë që është në periferi të qytetit, ia vlen ta shihni. Daton nga fundi i shekullit të  XVI-të dhe është rezidenca e familjes mbretërore. Ndonëse është e vërtetë që për një kohë ishte mjaft i braktisur, por pak kohë më vonë u kryen punimet përkatëse, duke shtuar ngrohjen apo rrjetin e ujit dhe të gjitha komoditetet për t’u bërë sërish një nga vendet kyçe të mbretërve. Ju mund të vizitoni parkun mbresëlënës, megjithëse bukuria e të gjithë vendit do t’ju bëjë të dashuroheni.

Gothenburg

Është një tjetër vend që duhet parë në Suedi. Duhet thënë se është qyteti i dytë për nga madhësia, por edhe për nga rëndësia. Kështu që pa dyshim edhe ndalesa juaj është më se e detyrueshme. Ndodhet në pjesën perëndimore të vendit, me një nga portet më të mëdha në vendet nordike. Ajo është e ndarë në 21 lagje dhe përveç muzeve dhe parqeve, mund të vizitoni edhe zonën e quajtur ‘La Avenida’. që ka dy kilometra dhe në atë rrugë do të gjeni Bibliotekën ose Teatrin e Madh.

Lapland

Pa dyshim, është një nga zonat që nuk do të dëshironi të humbisni kur të pyesni veten se çfarë të shihni në Suedi. Është e vërtetë që në dimër mund të shijoni dritat veriore, edhe pse mjaft i ftohtë. Jeni të interesuar për aurorat? Më pas do t’ju themi se mund t’i shijoni ato midis tetorit dhe marsit. Në këtë vend mund të zgjidhni edhe shtigjet e ecjes, të cilat do t’ju lënë me vende thelbësore në rrugën e tyre dhe gjithashtu, do të relaksoheni dhe do të eliminoni të gjithë stresin Sigurisht, nëse shkoni në dimër, mund të vizitoni ose të qëndroni në një hotel akulli. Një eksperiencë ndryshe!

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 52606 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE