Keni shpresa edhe ju që ndoshta të gjeni tuajin sepse ne ju tregojmë listën e thesareve të humbur!

vovalbania August 08, 2022 0 koment 3 Mund të lexoni në minuta.
Keni shpresa edhe ju që ndoshta të gjeni tuajin sepse ne ju tregojmë listën e thesareve të humbur!

Së fudnmi revista e njohur “Esquire” ka publikuar 8 thesaret e mëdha të botës që ende nuk janë gjetur. Hidhini një sy më poshtë:

Ari i Atahualpas

Kjo histori daton në vitin 1553, kur Francisco Pizarro rrëmbeu Perandorin Atahualpa (sundimtari i fundit i Inkasve). Sovrani vendosi të jepte një dhomë të mbushur me ar për të shpëtuar jetën e tij, por Pizarro e vrau gjithsesi. Për hakmarrje, inkasit vodhën arin dhe që atëherë thuhet se e hodhën në liqenin Yanacocha, në rajonin Llanganati të Andeve. 147 vjet më vonë, në vitin 1700, spanjolli Atanasio Guzmán shkoi të kërkonte thesarin dhe meqë nuk e gjeti, ai vizatoi një hartë të rajonit që ende nuk dihet se ku është. Eksploruesi Richard Spruce bëri një kopje që ndodhet në Muzeun e Historisë Natyrore në Londër.

El Dorado

Qyteti mitik që thuhej se ishte plot pasuri. Në vitin 1617 pirati anglez Walter Raleigh u nis për në Venezuelën e sotme, ku u përfol se ishte El Dorado. Në një ekspeditë të udhëhequr nga djali i tij, Raleigh dhe ekuipazhi i tij u masakruan nga indianët dhe pirati u kthye në Angli me një hartë që ai vizatoi bazuar nga tregimet e vendasve. Askush nuk e besoi dhe ai u ekzekutua.

Thesari i kapitenit Kidd

William Kidd është një nga piratët më të famshëm në histori. Kur u dënua me varje nga një gjykatë në Londër, ai u përpoq të negocionte me Dhomën e Komuneve duke i dërguar një letër ku zbulonte vendndodhjen e thesareve të tij, të cilat ai i kishte grumbulluar pas vitesh në det të hapur. Në këmbim, ai kërkoi mëshirë, por ajo u refuzua dhe Kidd përfundoi i varur. Më vonë, në vitin 1929, antikuari Hubert Palmer vodhi një tavolinë të vjetër në ankand dhe brenda njërës nga këmbët e saj gjeti letrën e Kidit. Sipas revistës, ajo përmbante koordinatat e një ishulli në Detin e Kinës ku ndodhej thesari i tij, por nuk ka asnjë ishull në ato koordinata. Një shufër argjendi prej 50 kg, që thuhet se ishte nga rezerva e Kidd, u gjet në brigjet e Madagaskarit në vitin 2015, por kishte shumë skepticizëm për gjetjen.

Kodiku Masonik

Ky thesar është më i ri në krahasim me të tjerët. Harta e Lue është një grafikë e koduar që supozohet se shpjegon vendndodhjen e një thesari nazist në Shtetet e Bashkuara, rreth qindra tonë shufra ari që Hitleri ua dërgoi të infiltruarve të tij në territorin armik. Ai është i koduar në simbolet masonike dhe shumë besojnë se është një mashtrim. Kodiku u gjet nga gjuetari gjerman i thesareve, Hunter Karl von Mueller.

Thesari i Jesse James

Në vitin 1930 vdiq një minator i vjetër i quajtur Ben Morton, i cili kishte shpenzuar pjesën më të madhe të jetës së tij duke kërkuar në malet e Misurit për thesarin e Jesse James, një grabitës amerikan i cili u vra në 1882 nga Bob Ford. Morton e mori hartën nga prifti që i bëri ritet e fundit vëllait të Jesse. Harta njihet si Harta e Ujkut, sepse nga pak që mund të deshifrohet, është figura e një ujku. Shumë besojnë se është një mashtrim.

Ari i Montezumës

Hernán Cortés mblodhi në 1520 një sasi të madhe ari që mori nga Moctezuma, perandori i Perandorisë Mexica. Thesari, i cili nuk u largua nga vendi, u fsheh në vitin 1847 nga qeveria meksikane gjatë luftës kundër Shteteve të Bashkuara. Jezuiti Joaquín Pomes ishte përgjegjës për fshehjen e thesarit dhe la një hartë të Meksikës veriperëndimore, në të cilën supozohet se e fshehu atë. Nuk është gjetur ende.

Thesari i Yamashita

Një tjetër histori e kohëve të reja. Në Luftën e Dytë Botërore, gjenerali Tomoyuki Yamashita mori sasi të mëdha ari duke plaçkitur Azinë. Kur Filipinet ranë në vitin 1945, ai urdhëroi që thesari i tij të fshihej. Ai kurrë nuk i tregoi askujt se ku e varrosi, por në vitin 1947 një filipinas raportoi se kishte një hartë thesari që ai vodhi nga një japonez, me koordinata që askush nuk ishte në gjendje t’i deshifronte.

Thesari Olones

Joaquín Garrido, një peshkatar i vjetër, i cili ishte një pasardhës i anëtarëve të ekuipazhit të piratit francez të njohur si Olonés, thonte se kishte lënë një thesar të fshehur. Disa amerikanë udhëtuan për në Kubë dhe, pasi u miqësuan me Garridon, gjetën një hartë thesari mes sendeve të tij. Askush nuk e di se cilit ishull i përket dhe thuhet se mund të jetë një mashtrim, pasi në fund të shekullit XIX ishte e zakonshme të shiteshin harta të supozuara të thesareve në Karaibe.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 42274 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE