Nuk duhet t’i injoroni, 5 shenja që tregojnë se vuani nga mungesa e gjumit

vovalbania August 09, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Nuk duhet t’i injoroni, 5 shenja që tregojnë se vuani nga mungesa e gjumit

Një mënyrë jetese e shpejtë, detyrime të shumta dhe stresi i vazhdueshëm reflektohen më së shumti gjatë gjumit. Tetë orët magjike të gjumit janë një mision i pamundur për shumë njerëz dhe këtu fillojnë problemet e mundshme. Shenjat që tregojnë se vuani nga mungesa e gjumit:

Mungesa e humorit të mirë

Gjumi dhe shëndeti emocional janë të lidhura thellësisht. Sipas statistikave të Shkollës Mjekësore të Harvardit, pacientët me ankth dhe depresion kanë më shumë gjasa të raportojnë pagjumësi kronike. Edhe humbja afatshkurtër dhe e pjesshme e gjumit mund të ndikojë negativisht në humor.

“Nëse jeni të privuar nga gjumi, jeni më të ndjeshëm ndaj nervozizmit dhe aftësisë për të përballuar stresin ”, thotë Dr. Lauren Hale, një profesore në programin e shëndetit publik në Universitetin Stonybrook.

Rënie e produktivitetit

Privimi kronik i gjumit mund të ndikojë negativisht në aftësinë tonë për të arsyetuar, për t’u fokusuar dhe madje për të gjetur fjalët e duhura për të përshkruar gjëra të thjeshta. Shpesh besojmë se është absolutisht e nevojshme të rrimë zgjuar deri vonë duke përfunduar punën ose studimin, por rezulton se ndalimi i punës në kohë për të bërë një gjumë të mirë gjatë natës është përgjithësisht mënyra më e mirë për të përmirësuar produktivitetin dhe performancën e përgjithshme.

Pesha juaj ndryshon

Një studim i madh i grupit të gjumit në Wisconsin zbuloi se njerëzit që flinin më pak se gjashtë orë çdo natë kishin më shumë gjasa të ishin obezë. Ky grup tregon ulje të niveleve të hormonit leptin që shtyp oreksin, së bashku me nivele të rritura të hormonit grelin që stimulon urinë.

Gjendje e keqe e lëkurës

Sytë e kuq, të fryrë, rrathët e zinj poshtë syve janë një nga treguesit se nuk po flini sa duhet. Edhe sasi të vogla të mungesës së gjumit mund të ndikojnë në pamjen tuaj.

Bëheni të përgjumur gjatë ditës

Kjo është një nga shenjat e mungesës së gjumit që është mjaft e dukshme. Të ndihesh i rraskapitur gjatë ditës është një flamur i madh i kuq që nuk po fle mjaftueshëm.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 42274 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE