Çfarë mund të bëni para gjumit për të ndihmuar tretjen

vovalbania August 12, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Çfarë mund të bëni para gjumit për të ndihmuar tretjen

Të gjithë i dimë përfitimet e një rutine gjumi. Bërja e gjërave specifike, si meditimi, pirja e një pije mund të ndihmojë në krijimin e skenës për gjumë më të mirë. Por a e dini se të kesh një rutinë të qëndrueshme gjatë natës është gjithashtu e dobishme për shëndetin e zorrëve? Le të shohim më poshtë se çfarë mund të bëni para gjumit për të përmirësuar tretjen.

Para së gjithash, është e rëndësishme të ruani kohë të qëndrueshme të vakteve, veçanërisht kur bëhet fjalë për darkën. Kur trupi mësohet të hajë në të njëjtën kohë, çlirimi i hormoneve të tretjes bëhet më automatik, gjë që çon në tretje më të lehtë. Nga ana tjetër, kur trupi nuk e di se kur të presë ushqimin, hormonet e stresit mund të jenë të larta, veçanërisht nëse keni shumë orë për të ngrënë dhe kjo ndikon negativisht në tretje.

Është gjithashtu e rëndësishme t’i jepni mendjes tuaj kohën e caktuar të relaksimit. Dhe a e kemi parasysh atë? Shumë njerëz flenë të stresuar dhe për shkak të lidhjes zorrë-tru, stresi ndikon në sistemin tuaj të tretjes dhe anasjelltas. Kjo mund të çojë në kapsllëk, diarre ose shqetësime në stomak, në varësi të personit.

Por duke bërë pesë deri në 10 minuta meditim ose një aktivitet tjetër relaksues para gjumit do t’i japë trurit tuaj një shans për t’u çlodhur dhe për të hequr stresin para se të bini në gjumë. Kjo do të ketë përfitime të mëdha edhe për shëndetin tuaj të tretjes.

Përveç meditimit, mund të bëni edhe disa ushtrime të thjeshta joga para gjumit për të ndihmuar në stimulimin e rrjedhjes së gjakut në palcë, gjë që mund të jetë veçanërisht e dobishme nëse keni të bëni me fryrje dhe kapsllëk.

Në fund nëse ndiheni të fryrë mund të pini një filxhan xhenxhefil. Rrënja e xhenxhefilit lehtëson nxit lëvizjen e zorrëve, duke lehtësuar kështu ndjenjën e pakëndshme të fryrjes. Para se të shkoni në shtrat, bëni çaj xhenxhefili për t’u çlodhur dhe për të ndihmuar tretjen.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 42274 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE